15 Temmuz darbe girişiminin yaşanmasından üç gün sonra, bilinmeyen bir detay ortaya çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 81 ildeki Emniyet birimlerine, 'HDP'lilere suikast girişimi' olabilir uyarısında bulunuğu öğrenildi.

Müdürlüğün, 81 ilin Emniyet Müdürlüğü’ne 18 Temmuz 2016 tarihinde gönderdiği “gizli” ibareli bilgi notunda, Abdullah Öcalan’ın kaldığı İmralı Cezaevi’nin “cemaat yapılanmasına bağlı kişilerce askeri amaçlı ve donanımlı hava araçlarıyla tahrip edilmesinin planlandığı” bilgisine de yer verildi.

"kaos ortamı yaratılabilir"

Bilgi notunda Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri ile yöneticilerine yönelik herhangi bir saldırı gerçekleşmesi halinde “darbe girişimine karşı sokağa dökülen yurttaşlar ile PKK/ KCK’ye yakın kişilerin karşı karşıya gelebileceği” ülke genelinde “karşıt grupların çatışmalarının kaos ortamı yaratacağı” uyarısı yapıldı.

Darbe gecesi güvenlik alarmı

Darbecilerin 15 Temmuz’daki kanlı girişiminin ardından İmralı’yla ilgili çok sayıda iddia gündeme gelmişti.

Darbe girişimi soruşturması kapsamında Kazlıçeşme’de yakalanan 12 albayın, Zeytinburnu’ndan zodyak botlarla donanma gemilerine gitmeyi, oradan da Abdullah Öcalan’ı kaçırmak için İmralı Adası’na ulaşmayı planladıkları öne sürülmüştü.

bugün sokağa çıkıyor

Öte yandan HDP, 23 Temmuz Cumartesi günü saat 13.30'da "Darbelere Hayır Demokrasi Hemen" şiarıyla miting düzenleyeceğini açıklamıştı.