Birçok insan geçimlerini sürdürebilmek için çalışma zorundalar. Gündelik hayatın devamında insanlar çalışılırlar. Çalışmalarını sürdürürken de belli kaza ve hastane masraflarını karşılamak amacıyla sigorta primlerini yatırırlar. Sigorta primlerini düzenli olarak yatıran bir sigorta mükellefi belli şartları yerine getirdiği takdirde emekli olup, emekli maaşı alabilir hale gelir. Sigorta primlerini düzenli ödedikten sonra gerekli olan yaş limitini dolduran sigorta mükellefleri emekli olurlar. Çalışma hayatı boyunca emekli olabilmek ve kaza ve hastane giderlerini ödeyebilmek için sigorta mükellefleri, belli kurumlara bağlı olmak durumundadırlar. Bunlar SSK (4A), Bağ-kur (4B) ve Emekli Sandığı (4C) gibi sigorta mükelleflerinin bağlı oldukları kurumlardır. Bu kollar, Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesindedirler.

Lütfen yönlendirildiğiniz sitede kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız.

EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA HAKKINDA DETAYLI BİLGİ!

EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA İÇİN AYRINTILI BİLGİ!

Eğer çalışma hayatı boyunca bu kurumlardan birine bağlı olarak çalıştıysanız ve gerekli yaş limitlerini yerine getirdiyseniz sizde emekli olabilir ve emeklilik maaşı alabilirsiniz. Emekli maaşının miktarı, çalışma hayatınca ödediğiniz primlere göre değişiklik gösterebilir. Emekli maaşı hesaplama ve sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapabilirsiniz. Eskiden vatandaşlar emekli maaşı sorgulama ve emekli maaşı hesaplama gibi işlemler için Sosyal Güvenlik Kurumuna giderlerdi. Bu işlem uzun saatler sürebilirdi. Sıra bekleme bu işlemi daha da zor hale getirirdi.

Ancak geliştirilen elektronik ortam sistemlerinden faydalanılarak yaratılan uygulamalarla bu işlemler kolay hale geldi. İnsanlar artık uzun sıra bekleme derdi olmadan, saatlerce zaman kaybı olmadan emekli maaşı sorgulama ve hesaplama işlemlerini kolayca internet üzeriden gerçekleştirebiliyor. Bu yaratılan yeni sistemlerden birisi de e-devlet kapısıdır. E-devlet kapısı bir interaktif ortam uygulamasıdır ve birçok devlet kurumunu bünyesinde bulundurur. Bu kurumlardan biri de Sosyal Güvenlik Kurumudur. Ve e-devlet üzerinden kolayca emekli maaşı sorgulamaları ve hesaplama işlemlerinizi yapabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için e-devlet şifresine ihtiyaç duyarsınız.

E-devlet şifresini size yakın herhangi bir PTT şubesinden alabilir ve E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. E-devlet şifrenizi aldıktan sonra turkiye.gov.tr adresine girerek e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Bu adrese giriş yaptıktan sonra ana sayfada sağ üst köşede bulunan 'sisteme giriş' seçeneğine tıklayarak ve ardından gelen sayfadaki kısımları doldurarak sistem dâhil olabilirsiniz. Sisteme girdikten sonra isteseniz arama boşluğunu kullanarak hızlı bir arama yapabilir isterseniz ana sayfada bulunan 'E-Hizmetler' seçeneğini kullanarak sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Emekli maaşı hesaplama ve sorgulama işlemleri için E-Hizmetler seçeneğine tıkladıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altındaki başlıklardan yararlanabilirsiniz. SSK için 4A hizmetleri başlığı altından, Bağ-kur için 4B hizmetleri başlığından, Emekli Sandığı için ise 4C hizmetleri başlığını kullanarak sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulamalar haricinde emekli maaşı hesaplama işlemlerinizi uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap adresine girerek ve gerekli bilgileri doldurarak gerçekleştirebilirsiniz. İnteraktif ortamların geliştirilmesiyle kolayca emekli maaşı sorgulama ve emekli maaşı hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.