Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında TSK destekli Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) terör örgütü DEAŞ'tan temizlediği El Bab'da bombalı bir aracın patlaması sonucu 29 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. İHA'nın iddiasına göre saldırıda 45 kişi hayatını kaybetti.

İKİNCİ SALDIRI YAPILDI

Suriye’nin El Bab bölgesi yakınlarındaki Susyen köyünde bomba yüklü kamyonla düzenlenen ikinci saldırıda 8 sivil öldü. Yaralılar konusunda henüz bir bilgiye ulaşılamadı. Susyen köyünde bu sabah terör örgütü DEAŞ tarafından yapılan bombalı araç saldırısındaki ölenlerin sayısının da 65’e yükseldiği bildirildi. Bugün Süsyen’de ölenlerin sayısı böylece 73’e ulaştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ni kaynak gösteren AFP ajansı, hayatını kaybedenlerin çoğunun Suriyeli muhalif olduğunu bildirdi. İHA'nın iddiasına göre ise saldırıda 45 sivil hayatını kaybetti.

TSK'nın desteklediği Özgür Suriye Ordusu dün El Bab'ın kent merkezinin önemli bir bölümünü kontrol altına almıştı.

 

DEAŞ İTİRAF ETTİ: EL-BAB'DA YENİLDİK

DEAŞ, Halep vilayetinde elinde tuttuğu son büyük yerleşim olan El Bab'da yenildiğini kendi yayın organı olan Amak vasıtasıyla itiraf etti. Terör örgütünün, El Bab yakınlarındaki Tadif, Baza ve Kabasin'den de çekildiği belirtildi. Bu yerleşimlerde bazı DEAŞ teröristlerinin binaların içine saklanmış olabileceği belirtiliyor. Bu yüzden bölgedeki Fırat Kalkanı güçleri ihtiyatlı şekilde ilerliyor.