İçişleri Bakanı Efkan Ala, Anadolu Ajansı Editör Masası‘nda gündemi değerlendirdi.

Terör örgütü DAEŞ ile mücadele kapsamında, Suriye‘de terörist faaliyetlere katılacakları değerlendirilen 123 ülkeden 33 bin 746 kişiye Türkiye‘ye giriş yasağı getirildiğini ifade eden Ala, ‘O isimler Türkiye‘ye geldiğinde ülkeye giremiyorlar. Ülkelerle istihbarat ve görüş alış verişinde bulunduk. Bir de Türkiye‘de yakalananlar var. 89 ülkeden 2 bin 783 kişi Türkiye‘de yakalandı ve sınır dışı edildi‘ dedi.

Bölücü terör örgütü PKK‘ya yönelik operasyonlarda, 862‘si ağır ve uzun namlulu 2 bin 240 silah yakalandığına dikkati çeken Ala, yaklaşık 10 ton patlayıcı ile 10 bin adet molotofkokteyli ele geçirildiğini söyledi.

‘18 BELEDİYE BAŞKANI HAKKINDA İŞLEM YAPILDI‘

Ala, belediye iş makinelerinin hendek kazılmasında kullanılmasına ilişkin, ‘18 belediye başkanı ve 41 meclis üyesi hakkında işlem yapıldı. Hem adli hem de idari soruşturma açıldı. Bunlar görevden uzaklaştırılırken, bir kısmı tutuklandı‘ diye konuştu.

HDP‘Lİ VEKİL SORULDU

Doğu ve Güneydoğu‘da süren operasyonlar kapsamında güvenlik güçlerine ateş açılan yerle alakalı bir arama yapmak için güvenlik güçlerinin gittiği evde HDP Milletvekili Ferhat Encü, polisleri eve almamak için direniş gösterdi, zorluk çıkardı. Polislere, ‘Bana vekil bey, Ferhat bey diyeceksiniz‘ diyen Encü polislerin elinde arama kağıdı olmasına rağmen eve sokmamak için direndi.

İşte bu görüntüler İçişleri Bakanı Ala‘ya soruldu. Ala, ‘Milletvekili milletin sorunlarını çözmek için vardır. Görevleri budur. Polis orada terörist faaliyetleri sonlandırmak için var. Normal mantıkta bu vekilin polisle iş birliği yapması gerekir. Oradaki evlerde arama yapılacak mı yapılmayacak mı buna yargı karar verir. Bir vekilin olması gereken yer meclis, özgürlüklerin, vatandaşların hukukunu savunmak. Teröristlere karşı oradaki çocukların eğitim hakkını savunmak, esnafa sahip çıkmaktır, vatandaşın yürüme hakkını savunmaktır. HDP‘li vekilin yaptığı siyaset değildir. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Bu demokrasiyi hendeklere gömmeye çalışmaktır. Bölge insanının dirayetini hendeğe gömmektir‘ diye konuştu. AA