Samanyolu TV'de yayınlanan Karanlık Kurul dizisinin senaristi olan Emniyet Müdürü Bayram Özbek'in, paralel kumpasla tutuklanan Tahşiye Grubu lideri Mehmet Doğan'ı nasıl hedef gösterdiği deşifre oldu.
 
Tahşiye operasyonları başlamadan Karanlık Kurul'un "Berzahtan Gelen Şifre" isimli bölümünde Mehmet Doğan, direkt ismi kullanılarak hedef tahtasına kondu. Emniyet Müdürü Özbek'in 2008 yılında yazdığı senaryoda, polislerin 'Ebced ve Cifr' metotlarını kullanarak İstanbul Beykoz'da operasyon düzenlediği ve Mehmet Doğan isimli bir teröristi yakalamaları konu edildi. Mehmet Doğan, 2005 yılında yazdığı bir eserde Arap harflerine sayısal değer vererek Gülen yapılanmasının İslam alemine sokulan bir fitne olduğu ve 2014 yılında zayıf düşeceği değerlendirmesinde bulunuyor.
 
GERÇEK KİŞİ İTİRAFI

 

Tahşiye kumpasına ilişkin hazırlanan iddianamede ise Mehmet Doğan'ın Ebced ve Cifr metodunu kullanan az kişiden biri olduğunu bilen paralel yapının Özbek'in yazdığı senaryoda yine bu yöntemle operasyon mesajı verdiği kaydedildi. Özbek savcılığa verdiği ifadesinde Mehmet Doğan'ın ismini medyadan duyduğunu öne sürerek, kendisinin tanıdığı Mehmet Doğan'ın Elazığ'da görev yaptığı süre içerisinde DHKP-C'li bir terörist olduğunu iddia etti.
 
GİZLİ ŞİFRELEME YÖNTEMİ

Ebced hesabı, Ebced rakamları denilen alfabetik bir sayı sistemini kullanarak, kelime, cümlecik veya cümlelerin sayısal değerini hesaplama ve bunlardan anlamlar çıkartma işlemi olarak tanımlanıyor. Sistemde incelenen kelime, cümlecik veya metinde bir şekilde gizli şifreleme bulunduğu varsayımına dayanır.