Kuzey Sina'daki sağlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, ilk yardım ekipleri şu ana kadar Sina'da düşen Rus uçağının enkazından aralarında çocukların da bulunduğu en az 75 kişinin cesedini çıkardı.

Coğrafi şartlar enkaza ulaşılmayı zorlaştırıyor

Uçağın düştüğü alanın coğrafi şartları ve cesetlerin geniş bir alana dağılmış olması nedeniyle kurbanların bazılarına ulaşılmasında zorluk yaşandığı belirtildi.

Mısır Başsavcısı Nebil Sadık da "Sina'da düşen uçağın enkazından çıkarılan cesetlerin en kısa sürede otopsilerinin tamamlanması ve ülkelerine gönderilmeleri için Kahire'deki Rus Büyükelçiliğine teslim edilmesi" için talimatı verdi.

Yargı kaynakları, Başsavcı'nın ayrıca uçağın karakutusunun bulunması ve olayın incelenmesi için özel bir teknik ekip kurulması yönünde emir verdiğini aktardı.

Sivil Havacılık Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada, olayın araştırılması için özel bir komite oluşturulduğunu ve komitenin derhal Ariş'e gitmesinin kararlaştırıldığı belirtildi. Bazı Mısırlı yetkililer de uçağın düşüşünü araştırmakla görevlendirilen bir Rus ekibin önümüzdeki saatlerde Kahire'ye ulaşacağını ifade etti. Rus ve Mısırlı uzmanların olayla ilgili olarak ortak çalışma yürüteceği kaydedildi.

Rusya'ya ait yolcu uçağı Mısır'da düştü: 217 kayıp, enkazdan sesler geliyor

Rusya Havacılık Ajansı, Şarm Eş Şeyh'ten kalkan Rus hava yolu şirketi Kogalımvia'ya ait Airbus-320 tipi yolcu uçağıyla irtibatın, Sina Yarımadası yakınlarında kesildiğini açıklamıştı.

Açıklamada, Şarm Eş Şeyh-St. Petersburg uçuşunu gerçekleştiren uçağın, kalkıştan 23 dakika sonra radar bağlantısının kesildiği belirtilmiş, uçakta çoğunluğunu Rus turistlerin oluşturduğu en az 217 yolcunun bulunduğu kaydedilmişti.

KAHİRE/AA