Amerika’nın lider avukatlık firmalarından biri, davalara hazırlık sürecinde, IBM tarafından iflas davaları için geliştirilen Ross adındaki ‘yapay zekâlı’ robotu kullanacak. Baker & Hostetler’ın iflas davalarında 1 hafta içerisinde kullanmaya başlayacağı açıklanan robot Ross, iflas ve icra bölümünde çalışan 50 avukata yardımcı olacak.

Öğrenme kapasitesine sahip yapay zekânın Amerika’nın en büyük dolandırıcılık davası Bernie Madoff duruşmasında kısmen kullanıldığı ve Ross'un verdiği bilgilerin yararlı olduğu söylendi. Güncel yasaların öğretildiği Ross’un, avukatlara istedikleri cevabı bulmak için zaman kazandıracağı ifade edildi.

Ross’un duruşmalarda kullanılmayacağını belirten şirket, “Avukatlar binlerce sayfayı bulan belgeleri okumak yerine, Ross’tan gerekli bilgileri alabilirler bu hem onlar hem bizim için zaman kazanmak anlamına gelir” açıklamasını yaptı. Ross’un sadece belge taramadan kullanılmayacağını avukatlara aynı zamanda gereken yaratıcı cevapları da sağlayacağı belirtildi.

Bünyesinde yaklaşık 900 avukat çalıştıran Baker & Hostetler firması dünyanın en büyük şirketlerinden biri. Ross’un geliştiren ekibin sorumlusu Andrew Arruda, birçok hukuk şirketinin de ön sipariş verdiğini ancak bunu halka açıklamadıklarını söyledi. Arruda ayrıca Ross’un kapasitesinin genişletilerek fikri mülkiyet, ceza, vergi ve iş hukuku konularında bir uzman haline getirileceğini ekledi.

Ross, hizmet sektöründe kullanılan ilk yapay zekâ değil. Georgia Technology Üniversitesi öğrencilerin sorularına cevap vermesi için Jizz adında bir yapay zekâ kullanmaya başlamıştı. Üniversite, öğrencilerin Jizz’i gerçek insandan ayıramadıklarını ve eşit oranda puanlama yaptıklarını açıklamıştı.

 

Kaynak: NTV