Küresel finans piyasalarında ons altın fiyatı bugün dünkü kapanışa göre yükseldi. Finans piyasalarında ons altın fiyatı bin 172 dolardan illem görürken Türkiye'de altın fiyatları geriledi.

Ons altın bin 172 dolardan işlem görürken Türkiye'de altın fiyatları az da olsa geriledi. 22 ayar altın gram fiyatı 99,50 TL iken düne göre yüzde 0,09 oranında gerileme yaşandı. Keza benzer düşüş diğer altın fiyatlarında da aynı oldu.

Altın fiyatları Türkiye'de geriledi

Kapalıçarşı altın fiyatları bugün hafif şekilde geriledi. 22 ayar altın gram fiyatı 99,50 TL iken 18 ayar altın fiyatı ise 80,70 TL'den işlem gördü. 14 ayar altın ise 62,98 TL'den işlem gördü.

Çeyrek altın 178,04 TL iken kapalıçarşı yarım altın 356,08 TL'den işlem gördü. Tam altın ise 708,90 TL'den işlem görürken yurt içinde altın fiyatları yüzde 0,09 oranında geriledi.

Dünya ons altın yükseldi

Dünya finans piyasalarında belirlenen ons altın ise bin 172 dolardan işlem görürken düne göre yüzde 0,50 oranında yükseliş yaşadı. Ons altın fiyatında yaşanan yükseliş dolar ve euro değerleri ile yakın ilişkili olarak gelişiyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ardından ABD Merkez bankası'nın da (FED) faiz artırıp parasal genişlemeye gidip gitmeyeceği altın fiyatları için belirleyici oluyor. Parasal genişleme dönemlerinde altın piyasası güvenli liman olarak hızla değer kazanıyor.

Türkiye'de altın fiyatı neden düşüyor?

Altın fiyatı dünya finans piyasasında hızla yükselirken Türkiye'de benzer yükseliş yaşamaması tamamen dolar/TL kuruna bağlı oluyor. Dolar, TL karşısında değer kaybettiğinde altın fiyatları dünyada yükselse bile Türkiye'de düşebiliyor.

Dolar kuru bugün düne göre yüzde 0,50 oranında değer kaybetmesi nedeniyle altın fiyatlarındaki yükseliş iç piyasada TL bazında altın fiyatlarını yükseltmemiş oluyor.

Altın fiyatlarını seçim belirleyecek (Altın fiyatı ne kadar) Altın fiyatlarını seçim belirleyecek (Altın fiyatı ne kadar) Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, 1 Kasım seçimleri sonrasında ortaya çıkabilecek olası bir belirsizliğin altın...

Altın fiyatları Türkiye'de neden çok yükseliyor? (Altın fiyatları bugün ne kadar?)