Kayseri'de Ürojinekoloji Derneği tarafından düzenlenen toplanıda dünyada her 2 kadından birinin sorunu olan idrar kaçırma konusu ele alındı. Kadınlarda en çok ameliyat sebebi olan bu sorun, hayat kalitesini çok düşürürken tedavisi imkansız değil.

Ürojinekoloji Derneği tarafından Ommer Otel'de yapılan toplantıya, farklı illerden gelen Kadın Doğum hekimleri katıldı. Toplantıda kadınlarda sık görülen idrar kaçırma ve sarkma rahatsızlıklarındaki güncel gelişmeler ele alınırken alanında uzman hekimler sunum yaptı. Kayseri'de yapılan bu toplantının önemli olduğunu ve aynı zamanda konuyla ilgili olarak hekimlerin aralarında tartışma imkanı bulduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Yakup Kumtepe, idrar kaçırma probleminin önemli bir sorun olduğunu söyledi.

BU KONUDA ÇALIŞAN HEKİM SAYISI AZ

İdrar kaçırmanın kadınların çok önemli bir sorunu olduğunu ifade eden Kumtepe, şöyle dedi:
“Dünyada kadın hastalıkları ile ilgili yapılan ameliyatlarda birinci sırada yer alıyor idrar kaçırma ve halkın rahim sarkma olarak bildiği bu konu. Gittikçe artıyor, çünkü ortalama ömür artıyor ve bununla birlikte insanların bu konuda bilinci de artıyor. İdrar kaçırma kadının hayatına sebep olmuyor, yani bir ölüm sebebi değil. Fakat getirdiği sonuçlar açısından hayat kalitesini inanılmaz derecede bozuyor. İş gücü kaybına sebep oluyor, üretime katkıda bulunamıyor, kadının sosyal hayatı bitiyor, seksüel hayatı bitme noktasına geliyor. Hayat kalitesi neredeyse sıfırlanıyor. Dolayısıyla burada bir tedavi gündeme geliyor ve gittikçe artan bir sorun. Dünyada da yeni bilinen bir şey. Bu konuya emek veren hekim sayısı az. Bizim amacımız burada çokça bilinen bir sorunu hekimlerle paylaşmak ve doğru tedaviyi yapabilmelerini, bu konuda insanlara ulaşabilmelerini sağlamak. Bu kapsamda bu organizasyonu Kayseri'de yaparak bizi bir araya getiren Doç Dr. Gökalp Öner'e de teşekkür ediyoruz.”

KADINLARIN YARISINI İLGİLENDİREN SORUN

Neredeyse her 2 kadından birinin idrar kaçırma sorunu ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Kumtepe, bu durumun yaşa göre değiştiğini, yaş ilerledikçe bu oranın arttığını belirtirken, “2 kadından biri bu tür sorunlarla karşı karşıya. Yine yapılan ameliyata bakılacak olursak her 5 kadından biri hayatının bir döneminde bununla ilgili bir ameliyat geçirmiş oluyor” diye konuştu.
Doç.Dr. Gökalp Öner ise Kayseri'de böyle bir toplantının düzenlenmesinden dolayı mutlu olduğunu söyledi. Alanında uzman hekimlerin Kayseri'de konuyu tartıştığını belirten

Doç.Dr. Öner, şöyle devam etti:
“Konunun en uzmanı olan kişilerle, güncel bilgilerle bilgi paylaşımı yaptık. Çevre illerden de katılım oldu. Bunun yanında bu konuda söz sahibi kişileri ağırladık. İdrar kaçırma sorununu nasıl tedavi ederiz, ne yaparsak başarı elde ederiz diye görüştük, konuştuk. Çünkü bu sıkça görülen bir sorun. Doğru tanıyı koymak önemli. Çünkü çok çeşitleri var. Örneğin bazen ilaçla tedavi bazen de ameliyat gerekebiliyor. Farklı tedavi süreçleri var. Eğer bu doğru uygulanmazsa sıkıntılı süreçler ortaya çıkabiliyor. İşte biz de bu sorunları en aza indirmek için Kayseri'de bir araya geldik.”

DHA