ABD'den Japonya'ya kadar dünyanın en prestijli üniversitelerinde Türkiye ve Osmanlı tarihi üzerine çalışmalar yürüten uluslararası üne sahip 216 akademisyen Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hitaben akademik özgürlükle ilgili bir bildiri yayınladı.

Aralarında ünlü tarihçi Prof. Dr. Erik-Jan Zürcher, Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Emirets Prof. Dr. Carol Delaney, Emirets Prof. Dr. Arif Dirlik, Prof. Dr. Dani Rodrik gibi isimlerin de yer aldığı akademisyenler bildirilerinde, 1128 akademisyenin yayınladığı barış bildirisi sonrasında yaşananların kaygı verici olduğu vurgulandı.

Bildiride şöyle denildi: "Biz bu bildiriyi ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendiriyor ve meslektaşlarımızın bu bildiriden dolayı suçlanmasını kabul etmiyoruz. Bizler, siyasi makamların meslektaşlarımızı 'ihanet' ve 'terörizme destek'le suçlayan kampanyalar yürütmesinden ve adli mercilerin ve Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) söz konusu öğretim üyeleri hakkında soruşturmalar açmasından büyük endişe duyuyoruz... Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinden akademik özgürlüğe ve ifade hürriyetine saygı duymasını bekliyoruz."