Star Wars Günü, başta sosyal mecralar olmak üzere dünyanın dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Dünyadaki Star Wars hayranlarının, Star Wars kültürünü ve filmi anmak için gayri resmi olarak tatil ilan ettikleri, 2011'den bu yana düzenli olarak kutlanan 'Star Wars Günü' başta sosyal medya olmak üzere pek çok yerde kutlanıyor.

4 Mayıs, filmde bir Fenomen haline gelen 'May the force be with you - Güç seninle olsun' repliğinin okunuşuyla ilgili yapılan kelime oyunu ile 'May the fourth be with you – Mayısın dördü seninle olsun' denilerek, Star Wars Günü kabul ediliyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde bu özel güne 'Luke Skywalker Günü' diyenler de yer alıyor. Star Wars Günü, gayri resmî olarak tarihte ilk kez 'Demir Lady' lakaplı Britanyalı politikacı Margaret Thatcher'ın seçimi kazandığı 4 Mayıs 1979'da gazetelerin 'May The 4th Be With You Maggie' başlığı atmasıyla kutlandı.

Yetkililer, bugüne özel 'Star Wars: Battlefront' oyununun dört saatlik deneme sürümünün yayınlanacağını da açıkladı. 4 Mayıs, filmin hayranlarından müzisyenlere, politikacılardan sanatçılara kadar herkes tarafından büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Markalar ise her sene 4 Mayıs'ta, filmin hayranlarına özel Çin yemek çubukları, duş başlıkları ve hatta meyce sebzeleri kaplayan özel paketler tasarlayıp satışa sunuyor.

İngiliz Kraliyet Ailesi'nin üyeleri Prens George ve Prens Harry de yeni Star Wars filminin setine iki hafta önce yaptıkları ziyaretle 'Star Wars Günü'nü kutlamış oldu. Lucas Film, geçtiğimiz aylarda bir açıklama yaparak spin-off diye nitelendirilen ve serinin üç ila dördüncü bölümleri arasında geçen olayları anlatacak yeni Star Wars filmi 'Rouge One: A Star Wars Story'yi 2016 Aralık'ta yayınlayacağını duyurdu.

 

Kaynak: CNNTürk