Bir küçük dudak meselesi! Güzel dudak ne demek? Büyük mü; küçük mü olmalı? 2016 dudak estetik trendleri neler? Bu sorular uzar gider… Türk halkı dudaklarının en çok Jennifer Aniston, Jennifer Lawrence ve Scarlett Johansson gibi ünlü isimlere benzemesini istiyor. İdeal dudağın nasıl olması gerektiğini ve dudak şekillendirme yöntemlerini Shambala Clinic Medikal Direktörü Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu anlatıyor.

 

Geçtiğimiz aylarda ABD’nin ünlü reality şov yıldızı Kardashian ailesinin küçük kızları Kylie Jenner’in dudakları magazin gündeminde bomba gibi düşmüştü. Daha öncesinde dudaklarını dudak kalemi ile büyüttüğünü, sonrasında ise dudak büyütmek için üretilmiş aparatlar ile bu görünümü desteklediğini açıklayan Kylie Jenner, operasyon geçirdiğini Keeping Up With The Kardashians programında itiraf etmişti. Tabii bunu duyan genç kızlar, bu dudaklara sahip olmak için soluğu estetik doktorlarında buldu.

DUDAK ÇEVRESİ ESTETİĞİ NE DEMEK

Dudak çevresi estetiği geniş bir yelpaze diyen Bayraktaroğlu, bu estetik grubuna giren hizmetleri sıraladı:
Dudakların hafif şekillenerek büyümesi
Üst dudaktaki çizgilerin düzeltilmesi
Dudağın kenarındaki yanak olukların düzeltilmesi
Gülüş tasarımı
Dudakların şekil değiştirmesi (üzgün yüz ifadesinin değiştirilmesi)
Yaşlanmayla dudak çevresinde görülen kırışıkların tedavisi
Dudak şekillendirme
Dudak hacimlendirme

 

DUDAK NASIL OLMALI?

Üst dudakla alt dudak arasında bir oran olması gerektiğini söyleyen Bayraktaroğlu, dudakların birbirini tam geçmemesi gerektiğini, üst dudağın çok ortaya çıkmaması gerektiğini, alt dudağın çok altına düşmemesi gerektiğini, üst dudağın iki birimse, alt dudağın hafif bunun üstünde olması gerektiğini söylüyor.

DUDAK SİLİKONLARI YERİNE KOLAJEN DOLGULAR

Genç ve yaşlı hasta gruplarının çoğunlukla dudak estetiğinin kendisiyle ilgilendiğini belirten Bayraktaroğlu ekliyor;
“Hastaların genel olarak ilgilendiği dudak şekillendirme ve dudak hacimlendirme estetikleri… Bunları kolajen dolgularla yapıyoruz. Yani dudaklar daha etli görünebilir, kenarları daha belirginleşebilir. Kolajen kullanmamızın nedeni; insan kolajenine en yakın form hyaluronik asit. Kalıcı şeyler kullanmıyoruz. Kalıcı dudak silikonları 1960’larda yapıldı ve terk edildi.”

10 DAKİKADA HACİMLİ DUDAKLAR

Kolajen dolgu uygulaması iğneli bir uygulama. Uygulamanın ardından 1-2 gün ödem olması çok doğaldır ve bu süretçe hastaya buz uygulaması öneriliyor. Kullanılan dolgunun iyi bir ürün olması gerektiğine dikkat çeken Bayraktaroğlu, bu uygulama için ortalama fiyatın 1200 TL civarı olduğunu, 200 TL’ye bile dudak dolgusu yapan yerlerin sağlığı tehdit ettiğini söylüyor.

BU DOLGULARIN ETKİSİ NE KADAR SÜRÜYOR?

6-12 ay etkileri olan bu dolgularla hem dudaklar şekillendiriliyor; hem de hacimlendiriliyor. Böylece daha feminen bir dudak ortaya çıkıyor.
Yaş ilerledikçe dudak çevresinde hacim kaybı ve kırışıklıkların olabileceğini söyleyen Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, bunların kolejen dolgularla düzeltilebileceğini ama bazen de az ölçüde olsa da botoks yapılabileceğini söylüyor.

 

EN BEĞENİLEN DUDAKLAR

Jennifer Aniston, Jennifer Lawrence ve Scarlett Johansson’ın dudakları hastalar tarafından en beğenilen dudaklar arasında. Ancak herkesin dudağı kendine özgü bir sonuç… Herkesin dudağı Scarlett Johansson dudağı yapılamıyor ve Bayraktaroğlu, herkesin dudağının bir potansiyeli olduğunu söylüyor.