Grafik-Mizah" isimli sergi açıldı

Sanatçı ve akademisyen Doğan Arslan'ın, "Grafik-Mizah" isimli kişisel sergisi sanatseverlerle buluştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle Beyoğlu Karikatür ve Mizah Merkezi'nde açılan sergiye ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Arslan, grafiğin daha minimal ve sade unsurlarla bir araya gelerek oluşturulduğunu belirterek, "Yıllar öncesinde 'mizah', çizgi ile mizah olarak adlandırılmıştı. 1920 ve 1930'larda grafik çok fazla gündemde değildi. Dolayısıyla insanlar mizahı ya yazınsal ya da çizgiyle mizah olarak tanımladılar. Fakat bu zaman sürecinde, teknolojinin gelişmesi ve bilgisayar gibi aletlerin oluşması, formu, şekli ve boşluğu daha ön plana çıkarmaya başladı" dedi.

Doğan Arslan, grafik mizahta, mizahın merkezine işaret edildiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Grafik dediğimiz bir afişte, amaç göstermektir. Çok detaylı olunca kişi ilgilenmez. Renk önemli. Form ve şeklin ilginç ve farklı olması gerek. Buna mizah da katıldığında daha etkili oluyor. Sergideki çalışmaların bir kısmı, sosyal medyada 'Melez Düşünceler' ismiyle yaptığım şeyler, bir kısmı da dört beş ay öncesinde yaptığım çalışmalardan oluşuyor. Bu eserler 6-7 aylık bir çalışmanın ürünü."

- "İnsanı merkeze alan, evrensel eserler üretmeye çalışıyorum"

Sosyal medyada yayınladığı çalışmalarının farklı ülkelerdeki insanlar tarafından paylaşıldığına vurgu yapan Arslan, "Mümkün olduğunca, çalışmalarımda evrensel konuları işlemeye çalışıyorum. Günlük-politik esprilerden ziyade barış, özgürlük, çevre, konuşma özgürlüğü, insanı insan yapan her türlü temel konu benim ilgi alanıma giriyor. Afrika'daki, Asya'daki insanlar da oradaki espriyi anlayabilsin diye düşünüyorum. Bunun güzel tarafı bir çok insana ulaşabiliyorsunuz. Ben insanı merkeze alan, evrensel eserler üretmeye çalışıyorum" diye konuştu.

Sanatçı Doğan Arslan, amacının yaptığı çalışmaların yıllar sonra hala tazeliğini koruması olduğunu söyleyerek, "Mizah farklı toplumlar arasında bir köprü vazifesi görür. Mizah, insanidir. Çünkü şehirleşmeyle toplum değişiyor. Naiflikten sertliğe geçebiliyoruz. İşte mizah bize bunu hatırlatıyor. Mizah, her insan için gereklidir" ifadesini kullandı.

Türkiye gibi doğu ve batı toplumlarının arasında bulunan bir toplumda, daha fazla mizah olması gerektiğini söyleyen Arslan, sergide çizgi çalışmaları, grafikler, fotokolajlar ve illüstrasyon tekniklerinden oluşan 45 eserin yer aldığını dile getirdi.

Sergi, 30 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.

- Doğan Arslan kimdir?

Doğan Arslan, Kırşehir'in Mucur ilçesinde doğdu. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Grafik Bölümünde yapan Arslan, master eğitimini New York Pratt Institute'de iletişim tasarım alanında, doktorasını ise Londra'daki University of East London'da sanat ve tasarım alanında tamamladı.

New York'ta çeşitli kurum ve kuruluşlarda tasarımcı olarak çalışan Doğan, 2013'ten bugüne İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde İnteraktif Medya Bölüm Başkanlığını yürütüyor.

Doğan Arslan, sanat çalışmalarına Kadıköy'deki atölyesinde devam ediyor.

Kaan Burak Şen - AA