Merkezi ABD'de bulunan Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği'nin (IAEE) seçilmiş ilk Türk başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Yunanistan ile Türkiye sınırında kurulabilecek ortak bir gaz merkezi (hub), farklı kaynaklardan bölgeye gelecek doğalgazın fiyatlandırılmasında rol oynayabileceğini öne sürdü.

Prof.Dr. Kumbaroğlu, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ile Azerbaycan'dan, Türk Akımıyla Rusya'dan gelmesi planlanan doğalgaz kaynaklarına, ileride Kuzey Irak, Doğu Akdeniz ve İran gazının da eklenebileceğini, bu hatlar üzerinden gelecek gazların Türkiye-Yunanistan sınırında oluşturulmasının olası bir hub'da birleştirilerek serbest piyasaların fiyat oluşumuna katkı sağlayabileceğini söyledi. Türkiye'nin jeopolitik konumu açısından Rusya, Hazar Bölgesi, Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'e yakın olduğunu ve bunun çok önemli avantajları da beraberinde getirdiğini anlatan Prof.Dr. Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

"Doğudan gelecek bütün bu gazların Avrupa'ya taşınma ihtiyacı doğuyor. Bunun için de bir gaz hub'ına ihtiyaç var. Gazın gaz ile rekabetini oluşturmak ve gazı ticareti yapılabilir bir hale getirmek için, bu hub'ın ideal noktası da Türkiye-Yunanistan sınırında. Gaz ticareti için doğal bir konumda olan bu sınırda gaz hub'ı kurulması, fiziksel gaz ticaretini beraberinde getirerek, referans alınabilecek fiyat oluşumuna da katkıda bulunacak. Sadece fiyat açısından değil, Avrupa'nın arz gücenliği ve kaynaklarını çeşitlendirmesi açısından da bu hub çok önemli bir kazanç olur."

TANAP'TA ÇALIŞMALAR TAM GAZ

Azerbaycan gazını Avrupa'ya taşıyacak olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) ilk etabı kapsamında Yozgat'ta 300 dönümlük alanda kurulan şantiyede, belirlenen güzergahta doğalgaz borularının döşeme işlemi aralıksız devam ediyor. Türkiye'de yapılan en büyük boru hattı, Türkiye-Gürcistan sınırı olan Türkgözü'nden girecek, Edirne'nin İpsala ilçesine uzanacak ve oradan da Yunanistan'a geçecek.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi kapsamında boru hattının geçeceği Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde şantiyeler kuruldu. Bu kapsamda Yozgat'ta Sorgun İlçesi'ne bağlı Doğankent Beldesi'nde kurulan şantiyede çalışmaların aralıksız devam ettiği belirtildi. Yaklaşık 500 kişinin istihdam edildiği Yozgat şantiyesi sorumluluk alanında belirlenen güzergahta boru hattı döşeme çalışmaları devam ediyor. 2018 yılında tamamlanması planlanan projeyle dahilinde geçecek TANAP boru hattından Türkiye, 6 milyar metreküplük doğalgaz tedarikinin öngörüldüğü belirtildi.

DHA