Normal şartlarda balığın en bol ve lezzetli olduğu bu günlerde, denizlerde önceki sezonlara göre daha az balık çıkıyor. Bu durum, geçmişte çeşit çeşit balığın süslediği tezgahlardaki satışları da olumsuz etkiledi. Balık fiyatlarında ciddi oranda artış yaşandı. Vatandaşlar uygun fiyatta balık bulamakta zorlandı.

‘HAMSİNİN KİLOSU 12, KALKANIN 100 LİRA’

Denizlerde bu sene istenilen balığın çıkmadığını ifade eden balıkçı Erhan Gün, “Palamut, çinekop, lüfer ve kalkan istediğimiz gibi çıkmadı. Haliyle fiyatlara yansıdı. Balık ne kadar çok olursa, fiyat düşük oluyor. Balık olmayınca açık arttırmayla balık alıyoruz. Günlük olarak balık fiyatları değişiyor. Şu an hamsinin kilosu 12 lira. Levrek ve çupranın kilosu 20 lira. Palamutun tanesi 25 lira. Ufak tekirler 20 lira kilosu. Kalkan balığının kilosu ise 100 lira civarında” dedi.

‘TROL DENİZİN ANASINI AĞLATIYOR’

Mal olmayınca ve balığa talep olunca fiyatların arttığını aktaran Sinan Sarıyaprak, “Trol balıkçılığının bu ülkeden kaldırılması lazım. Trol denizin anasını ağlatıyor. Denizi tarayıp, balık yuvalarını dağıtıyorlar. Önlem alınıyor ama yeterli değil” diye konuştu.

‘TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI DENİZLERDEN NE KADAR ANLAR?’

Türkiye’nin 4 tarafının denizlerle çevrili olmasına rağmen denizcilik bakanlığının bulunmadığını söyleyen Cemal Çetin, “Sektör olarak Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’na bağlıyız. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ne kadar anlar? Onu da bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

Balığın az olması yüzünden fiyatların yüksek olduğunu vurgulayan Haşim Tekin, “Bu fiyatlar vatandaşa da yansıyor. Bu sene fiyatların yüksek olması sebebiyle balık yiyemedik” şeklinde konuştu. (CİHAN)