Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) 4. Olağan Kongresi HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP'li bazı milletvekillerinin katılımıyla yapıldı.
Demirtaş, kongredeki konuşmasında, DBP'ye yönelik siyasi baskılar yapıldığını savundu.
Demirtaş, "Bizden vazo ya da saksıda yetişmiş, sera malı Kürt istiyorlar. Kendi partilerinde bunun örneği var. Naylon bir çiçektir. Böyle olalım istiyorlar. Fakat orada onur yoktur. Biz buna itiraz ettiğimiz için bedel ödetmek istiyorlar." dedi.

KÜRDÜ YOK SAYARAK BUGÜNE KADAR SORUN ÇÖZÜLMEDİ

Bugüne kadar çok sayıda Parti Meclis üyesinin tutuklandığını ifade eden Demirtaş, "Kürdü yok sayarak, hiçbir sorun bugüne kadar çözülmedi. Dün de ifade ettim, bizden vazo ya da saksıda yetişmiş, sera malı Kürt istiyorlar. Kendi partilerinde bunun örneği var. Naylon bir çiçektir. Böyle olalım istiyorlar. Fakat orada onur yoktur. Biz buna itiraz ettiğimiz için bedel ödetmek istiyorlar." diye konuştu.

DİYALOGU İHANET GÖREN BİR ANLAYIŞ VAR

Diyalog ve müzakereyi, vatana ihanet olarak gören bir anlayışla karşı karşıya bulunduklarını savunan Demirtaş, "Biz buna yalvarmak zorunda değiliz" ifadesini kullandı.

BİZ KİMSENİN KÖYLERİNİ YAKMADIK

Demirtaş, "Biz kimsenin köylerini yakıp milyonları sürgün etmedik, biz barış içinde yaşamak istiyoruz. Hakkımızın hukukumuzun kabul edilmesini istiyoruz. 'Tü Yorumlar (55) rkiye Türklerindir,' eğer halen öyleyse birlikte yaşamın formülünü kendileri bulsunlar. Yok, eğer hepimizinse birlikte yaşama şansına sahibiz. Kürt halkı vardır, bir ulustur." dedi.

BOZDAĞ'IN SÖZLERİNE TEPKİ

Demirtaş, kongre sonrası gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Dokunulmazlıklarla ilgili düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesine yapılan başvurulardan sonra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı "Dokunulmazlıklarla ilgili Anayasa'ya madde ekleyen düzenleme, yasama faaliyeti olduğundan bireysel başvuru konusu yapılamaz." mesajıyla ilgili şöyle konuştu:

SENİ NE İLGİLENDİRİR

"Adalet Bakanı, bakandır ama adaletle, hukukla alakası yoktur. Biz yüksek mahkemeye başvuru yaptık, bırak mahkeme diyeceğini desin. Sana ne, sen bir bakan olarak yargıyla ilgili bir kanaat ya da baskı oluşturacak bir beyanda nasıl bulunabilirsin? Senin yaptığın suç. Buradan kendisine söylüyorum, sana ne. Nereye başvururuz, ne sonuç çıkar seni ne ilgilendirir? Adalet Bakanı olman mahkemelerin başkanı olduğun anlamına mı geliyor?"