Başbakan Ahmet Davutoğlu, muhalefet liderleri ile yapacağı görüşmelere dün CHP'den başladı. Davutoğlu, anayasanın değiştirilip Türkiye'nin başkanlık sistemine geçmesini önerdi. Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi, Kılıçdaroğlu'nun Meclis'teki makam odasında gerçekleşti ve yaklaşık 2.5 saat sürdü. Başbakan görüşmeye Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, AK Parti Genel başkan yardımcıları Mehmet Ali Şahin, Ömer Çelik ve AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ile geldi. CHP'den görüşmeye CHP genel başkan yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke ve Bülent Tezcan ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay katıldı. Görüşmenin ardından CHP adına Haluk Koç, AK Parti adına ise Ömer Çelik açıklama yaptı. İki parti sözcüsünün verdiği bilgiye göre görüşmede uzlaşı sağlanan ve çalışma yapılacak 4 konu şöyle:


UZLAŞMA KOMİSYONU: Davutoğlu, geçen yasama döneminde 4 siyasi partinin katılımıyla kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun 60'a yakın madde üzerinde sağladığı uzlaşmayı hatırlatarak yeniden Uzlaşma Komisyonu kurulması ve anayasa çalışması yapılmasını önerdi. Kılıçdaroğlu ise CHP olarak ilk dört maddenin kırmızı çizgi olduğu hatırlatmasını da yaparak bu yöndeki Uzlaşma Komisyonu'na TBMM'deki siyasi partilerin eşit temsiliyle olumlu baktıklarını dile getirdi. Aynı öneri MHP'ye de gidecek. AK Partili Çelik, komisyonda HDP'nin yer alıp almayacağı sorusuna karşılık "Komisyon kurulması kararlaştırılırsa gerekli çağrılar TBMM başkanı tarafından yapılacaktır" dedi.


ÖNCE 12 EYLÜL YASALARI: Kılıçdaroğlu, 12 Eylül yasalarının değiştirilmesi yönündeki taleplerini de masaya getirdi. Kılıçdaroğlu, bunlar arasında Siyasi Partiler, Seçim ve YÖK yasalarını saydı. Başbakan Davutoğlumevzuattaki 12 Eylül darbe döneminden kalma yasa ve düzenlemelere ilişkin bir envanter çalışması yapılacağını bildirdi.


İÇTÜZÜK KOMİSYONU: Başbakan, TBMM'nin daha etkin çalışabilmesi için İçtüzük'te öngördükleri değişikliklere ilişkin de öneriler getirdi. İçtüzük konusunda daha önce yapılan çalışma tekrar canlandırılacak ve partiler bir araya gelip bu teklif üzerinde mutabakat sağlamaya çalışacak.


AB UYUM YASALARI: Başbakan, başta vize muafiyeti olmak üzere zaman tahditli düzenlemeler olduğunu hatırlatıp AB Uyum Yasaları konusunda destek istedi. Kılıçdaroğlu, AB ile ilgili düzenlemelere her zaman destek verdiklerinin altını çizdi.

SERT ÜSLUP UYARISI
Görüşmede Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı'na karşı çok sert bir üslup kullanıyorsunuz" diyerek uyardığı Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın tarafsız davranmadığını ileri sürdü. Tutuklu gazetecilerle ilgili rahatsızlığını dile getiren Kılıçdaroğlu, Kürt sorunu ve terörün çözümü için de Meclis'te komisyonlar kurulması gerektiğini savundu.

 

TÜRK MODELİ BAŞKANLIK ÖNERİLDİ

Görüşmede Davutoğlu'nun, başkanlık sistemi ile ilgili bir modelleri bulunduğunu ve bunu açıklayacaklarını söylediği öğrenildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, önerdikleri başkanlık sistemi modelinin kamuoyunda "Türk tipi başkanlık" olarak bilinen model olup olmadığı sorusuna şu yanıtı verdi: "Daha önce Uzlaşma Komisyonu'na sunulan modeli Kılıçdarıoğlu ile paylaşacağız. Bunlar o anın şartları içerisinde tartışma taslağı olarak sunuldu. Tartışmalar eşliğinde çalışmayı güncelleyebiliriz. Maddeleri azaltıp çoğaltabiliriz. Resmi pozisyon belgesi olarak orada duruyor. O pozisyondan vazgeçmiş değiliz." Çelik, başkanlık sistemi önerilerinin federal yapı, iki meclis, yerel parlamentoları kapsamadığını belirterek, "Türkiye demokrasisinin yüksek standartlara kavuşması için federal ya da özerk yapılara ihtiyacı yoktur" dedi. Çelik, anayasanın referanduma götürülmesinin meşruiyetini artıracağını düşündüklerini bildirdi.

 

 

DAVUTOĞLU: HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI
Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıkları görüşmede 12 Eylül darbe anayasasının kaldırılıp yeni anayasa hazırlanmasında mutabık kaldıklarını söyledi. NTV'de gündemi değerlendiren Davutoğlu, Kılıçdaroğlu ile görüşmesi, yeni anayasa ve başkanlık sistemi konularında şunları söyledi:


KILIÇDAROĞLU İLE MUTABIK KALDIK: Faydalı bir görüşme oldu. 12 Eylül anayasasının kaldırılması ve yerine temel hak ve hürriyetlerde hiçbir kısıtlamanın olmadığı, az, öz, net yeni bir anayasa hazırlanması konusunda mutabık kaldık. Gücün tek meşruiyet kaynağı halk olacak. Şimdi hepimiz elimizi taşın altına koyup önce tansiyonu düşürüp daha sonra doğru olan neyse onu yapalım.


TOPLUM MUTABIK OLMALI: Toplumun genelinin mutabık olduğu, bugünkü konjonktüre bağlı olmayan, kişiselleştirilmemiş, 40 yıl sonra dahi yaşayabilir bir anayasa yapmamız lazım.


KOMİSYON DEVAM ETMELİ: Daha önce 60 maddede mutabakat sağlanan Anayasa Uzlaşma Komisyonu kaldığı yerden çalışmalarını 3 ay ya da 6 ay sürdürsün. Biz de bu sürede başkanlık sistemiyle ilgili modelimizi gündeme getiririz.


ÖNYARGISIZ KONUŞALIM: Tabuları bir kenara koyalım, Türkiye için hangi sistem doğruysa herkes teklifini koysun ve tartışalım. Başkanlık sistemi diktatörlüğe yol açar, federal bir yapıyla ülkeyi böler ifadeleri doğru değil. Üniter devletlerde de başkanlık sistemi olabilir. Önemli olan önyargısız konuşabilmek.


PKK'YI KULLANIYORLAR: Operasyonlardaki sivil ölümlerin tamamı terör örgütü kaynaklı. Karşımızda kural tanımayan bir terör örgütü var. Kimin Türkiye'yle derdi varsa PKK'yı kullanıyor.


YPG AÇIKLAMASI: Fırat'ın batısına YPG unsurları geçmedi. Fırat'ın doğusunda da YPG'nin olmasına razı değiliz. Türkiye'yi tehdit eden her hususta gerekli tüm tedbirleri alırız.


HDP'LİLER KENDİLERİNE ÇEKİ DÜZEN VERSİN: HDP yol ayrımında ama hala farkında değiller. Tavırlarını değiştirsinler, samimi olsunlar. Olumlu bir açıklama görelim. Önce terör hendeklerine karşıyız desinler. HDP'lilerin bir an önce kendilerine çekidüzen vermeleri lazım.