Türkiye, önceki gece 200'ün üzerinde komandoyu Irak'ın Musul kentinde bulunan Beşika kampına göndermişti. Gerçekleştirilen harekatın, Peşmerge'ye eğitim verilen üslerde "personel değişimi ve takviyesi" kapsamında gerçekleştirildiği vurgulanıyor. Bu doğrultuda, Musul'un DAEŞ hakimiyeti altındaki bölgesine sadece 10 km mesafede bulunan Beşika kampındaki personel mevcudunun 300'ü bulduğu bildiriliyor. Daha önce kampta eğitimci olarak bulunan 30 kadar askeri personelin ise görev değişimi kapsamında Siirt'teki 3. Komando Tugayı'na döndüğü dile getiriliyor. 

TANKLAR KONUŞLANDIRILDI 

Türkiye hali hazırda Irak'taki 4 farklı kampta peşmergeye eğitim veriyor. Bu kamplar Zaho, Erbil, Süleymaniye ve Musul'da yer alıyor. Kamplardaki toplam askeri personel sayısının da binin üzerinde olduğu kaydediliyor. Tüm kamplarda TSK personelini korumak amacıyla çok sayıda tank ve zırhlı aracın da konuşlandırıldığı dile getiriliyor.

Binden fazla asker bulunuyor

Eski Musul Valisi Esil Nuceyfi, El Cezire’ye yaptığı açıklamada, hareketliliğin eğitim misyonu kapsamında olduğunu ifade etti. Nuceyfi, bölgede görev yapan Türk birliklerin değiştirildiğini kaydetti, ancak öncekinden daha fazla asker geldiğini doğruladı. Bazı kaynaklar bölgeye intikal eden asker sayısının binden fazla olduğunu öne sürdü. 

TÜRKİYE’Yİ tehdit etti

Türk askerinin Musul yakınlarındaki kamplarda konuşlandırılmasının ardından  Irak’tan küstah açıklama geldi. Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim el-Zamili Türk askerine işgalci derken Irak savaş uçaklarının vurmak için hazır olduğunu ve emir beklediklerini söyledi. Türk birliklerinin olası bir saldırı durumunda teyakkuzda olduğu belirtildi. 

4 farklı program mevcut

TSK'nın peşmergeye verdiği eğitimler 4 farklı alanda gerçekleştiriliyor. Bu alanlar, "meskun mahallerde muharebe", "El yapımı patlayıcı imvali ve patlayıcılarla mücadele"; "tanksavar, ağır makineli tüfek, havan, topçuluk ve ileri gözetleyicilik" ile "ilk yardım" olarak sıralanıyor. Ayrıca peşmergeye giysi ve öldürücü olmayan mühimmat yardımında da bulunuluyor. Kaynaklar, şimdiye kadar tüm kamplarda birden fazla kez personel değişimi gerçekleştirildiğini de kaydediyorlar. 

ABD: Türk askerinden haberimiz var

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı, Türk askerlerinin nöbet değişimiyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’nin Musul’a yapmış olduğu asker sevkiyatından haberimiz var. Türkiye bu konuda bizi bilgilendirdi”