Basın İlan Kurumu, şikayet üzerine geçen yıl hayatını kaybeden Cumhuriyet yazarı Cüneyt Arcayürek’in 28 Şubat 2013 tarihli köşe yazısı, Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’ın Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun 12 çizerinin öldürülmesinin ardından çıkan özel sayısının kapağını yayınlamaları ve eylemciler tarafından rehin alındığı makamında öldürülen savcı Mehmet Selim Kiraz’ın fotoğrafının yayınlanması nedeniyle Cumhuriyet gazetesine yazı göndererek savunma istedi.

Savunmaları değerlendiren Basın İlan Kurumu, savcı Kiraz fotoğrafı için 12 gün, Charlie Hebdo ve Arcayürek’in köşe yazısı nedeniyle de toplamda 6 gün ilan kesme cezası verdi. Kararlara yönelik itirazları hakem sıfatıyla değerlendiren İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi de Basın İlan Kurumu’nun kararlarını onadı.

DÜŞME KARARI

Basın İlan Kurumu’nun ilan kesme cezasına gerekçe gösterdiği yayınlardan biri olan savcı Kiraz manşeti ile ilgili Cumhuriyet’e dava açılmış, dava kapsamında mahkeme, 18 gazetecinin yargılandığı dosya hakkında düşme kararı vermişti.

BASIN İLAN ÖNERGESİ

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Basın İlan Kurumu’nun kamunun ilan ve reklamlarının yayınlanması ile ortaya çıkan sorunların tespit edilmesi ve hangi gruplara ne kadar kamu kaynağı aktarıldığının belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi. Yarkadaş ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde; son zamanlarda Basın İlan Kurumu’nun tutumu ile ilgili kamuoyunda ciddi rahatsızlıklar yaşandığı ifade edildi.

Kaynak: cumhuriyet