Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayburt Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni'nde konuştu. Ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiklerinde eğitimi önceliklerinin en başına yerleştirdiklerini belirten Erdoğan, son 13 yılda bütçede en büyük payı eğitime vererek, bu alanda güçlü bir alt yapı kurmanın çabası içinde olduklarını ifade etti.

Akademisyen sayısının da artırılması gerektiğini, üniversitelerde bu noktada da ciddi sıkıntılar bulunduğunu, Bayburt Üniversitesinde 6 profesör yer aldığını öğrendiğini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Niçin Bayburt Üniversitemizde 6 profesör olsun. Bunların sayısını daha da artırabilmemiz lazım. Ben buradan değerli profesörlerimize, hocalarımıza sesleniyorum: Unutmayın Bayburt Türkiye'dir. Profesörlerimiz, doçentlerimiz yardoçlarımız, hep birlikte buralarda yer almamız lazım. Çünkü yarınlarda en büyük gurur abidemiz bu gençler olacaktır. Bu gençler, bu nesil, sizlerin eseri olacaktır. Unutmayalım ki, eser müessiriyle değerlidir. O müessir sizsiniz. Bunu başarmamız lazım."

Her üniversite örgencisinin burs veya kredi imkanı elde edebilmesi noktasında da ciddi adımlar atıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl itibariyle yaklaşık 1 milyon 376 bin öğrencinin burs veya kredi aldığını bildirdi.

Erdoğan, "14, 15, 20 yıl önce böyle bir şey yok. Bunların hepsi bizim dönemimizde başladı ve şu anda bu rakama ulaştı. 2002 yılında neydi burs biliyor musunuz, 45 liracıktı. Bu rakam şu an 330 lira, yıl başından itibaren kredi, burs 400 lira" dedi.

Türk üniversitelerinin artık sınırları aşarak uluslararası birer eğitim kurumuna dönüştüğünü belirten Erdoğan, bugün dünyanın 160 farklı ülkesinden 75 bin öğrencinin Türkiye'deki üniversitelerde eğitim öğretim gördüğünü anlattı.