Polonya'nın Varşova kentindeki NATO Zirvesi'ne katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesine ilişkin 'Bu ay sonu, Ağustos başı gibi planlanması gündemde, netleştikten sonra duyurulacaktır.' ifadesini kullandı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı, Suriye krizine ilişkin 'NATO üyesi olarak dostlarımızın bizi yalnız bırakmaması gerekir. Bugüne kadar böyle bir şey görmedik.' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak için zirvenin yapılacağı Polonya'nın başkenti Varşova'ya hareketinden önce havalimanında yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı;

"ULUSLARARASI GÜVENLİK KIRILGAN BİR HAL ALIYOR"

"Geçtiğimiz haftalarda önce İstanbul'da, ardından Irak ve Suudi Arabistan'da yaşanan terör saldırılarında gördüğümüz gibi, uluslararası güvenlik giderek daha kırılgan bir hal alıyor. Bu durum sadece Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki birkaç ülkeyi etkileyen lokal bir sorun değildir. Bilakis tüm ülkeleri, tüm bölgeleri etkisi altına alan, küresel boyutu olan bir meseledir. Nitekim Fransa, Belçika, Tunus, Mısır ve Amerika Birleşik Devletleri'nde meydana gelen terör eylemleri nerede olursa olsun, ne kadar gelişmiş olursa olsun hiçbir ülkenin bu sürecin dışında olmadığını ortaya koymuştur."

"NATO'NUN DAHA FAZLA ÇABA GÖSTERMESİNİ BEKLİYORUZ"

Güvenlik tehdidi kavramının mahiyetinin çok ciddi bir değişim yaşadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu süreçte NATO'nun daha aktif olması, bu yeni tehditler karşısında kendini de güncellemesi gerekiyor. Küresel istikrar ve güç dengesinin devamı için, ittifakın dayanışmasını sürdürmesi, caydırıcılığını da tahkim etmesi şarttır. NATO'nun Türkiye'nin güvenliğini olumsuz etkileyen gelişmeler karşısında çok daha fazla çaba göstermesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.