Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa'daki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada "İdam Meclis’ten gelirse ben onaylayacağım dedim. Fakat bir sıkıntı anayasa değişikliği gerektiriyor. Gerekirse, şimdiden bir şey söylüyorum, bunun için de bir referandum yolu açabiliriz. Parlamentodan bu çıkmıyorsa anayasa değişikliği için, bir referandum talebini şimdiden hatırlatıyorum. İnşallah onun için de millete gideriz. Millet idam diyorsa, mesele bitmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

Türkiye 16 Nisan'da önemli bir tercih yapacak. Yönetim sistemini değiştiriyoruz. Hani ana muhalefet diyor ya! Bunlar rejim değiştirecek. Bizim rejim tercihimiz 1920'de bitti. Ama bunlar bundan anlamaz. Bunlara 5 tane koyun ver, bunlar kaybedip gelirler. 

Hızlı tren bir diğer önemli proje. Ankara, Afyon, Uşak, İzmir, Manisa hızlı tren projesi de hizmete giriyor. Söz konusu hizmet olduğunda ne diyoruz: Durmak yok, yola devam... 16 Nisan'a hazır mıyız? Evet demek yüksek hızlı tren demek, bölünmüş yol demek. Dünyanın en büyük havalimanına ülkenin sahip olması demektir.

Ben Sayın Gül ile böyle bir sıkıntı yaşamadım. Benimle de iki arkadaşım böyle bir sıkıntı yaşamadık. Eksikler, yanlışlar olursa aramızda düzeltiyoruz. Bunlar gücü ve yetkiyi farklı makamlar arasında dağıtanlar ülkemize maliyetini hiçbir zaman umursamadılar.

 

İDAM İÇİN DE REFERANDUM YAPABİLİRİZ!

İdam Meclis’ten gelirse ben onaylayacağım dedim.  Fakat bir sıkıntı anayasa değişikliği gerektiriyor. Gerekirse bak şimdiden bir şey söylüyorum. Bunun için de bir referandum yolu açabiliriz. Parlamentodan bu çıkmıyorsa anayasa değişikliği için, bir referandum talebini şimdiden hatırlatıyorum. İnşallah onun için de millete gideriz. Millet idam diyorsa, mesele bitmiştir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin değil mi? Bitti.  Ne diyor CHP? Biz mustafa kemal’in partisiyiz. Tamam mustafa kemal partisiysen egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyor. Milletin dediğine niye uymuyorsun? Uymazsan, uydurur bu millet.