Çölyak Farkındalık Ayı, ABD’de faaliyet gösteren Ulusal Çölyak Farkındalığı Kuruluşu (NFCA) ve ilgili diğer kuruluşlar tarafından destekleniyor. Etkinlik, çölyak hastalığının farkındalığını arttırmanın yanında kuruluşun çalışmalarını da öne çıkarıyor. NFCA, bilim insanları ve diğer kuruluşlarla işbirliği içerisinde çölyak hastalığı araştırmalarını da destekliyor.

Çölyak hastalığı nedir?

Bu hastalık, ince bağırsağa zarar veren genetik bir otoimmün hastalığı. Gıdalardaki besinleri sindiren ve emilimini sağlayan ince bağırsak zarar gördüğünde besinlerin emilim hızı düşüyor. Çölyak hastalığı insanları birçok farklı şekilde etkileyebildiği gibi, oldukça farklı belirtiler de görülebiliyor. Çok sayıda farklı belirti görülebildiği için, 3 tip çölyak hastalığı olduğu düşünülüyor.

 
 
 
Çölyak hastaları için yeni glütensiz ürün

 

Gözlenebilir bir belirtinin olmadığı durumda, kişinin sessiz çölyak hastası olduğu kabul ediliyor.

Minör çölyak hastalarında hazımsızlık, şişkinlik, kilo kaybı ve hafif karın ağrısı gibi küçük belirtiler görülür.

Majör çölyak hastalarında , minör çölyak belirtileri daha şiddetli bir biçimde görülürken mide krampları, ishal ve kas spazmı gibi diğer belirtiler de ortaya çıkabilir.

Arpa, buğday ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein olan glüten, çölyak hastalarının hassas olduğu ve belirtileri ortaya çıkaran maddedir.

Çölyak Farkındalık Ayı, insanları glütensiz gıdalar hakkında eğitmeye ve bilgilendirmeye yardımcı olarak glüten hassasiyetiyle ilgili farkındalığı arttırıyor. Etkinlik aynı zamanda gıda ürünlerinin uygun etiketler taşımasını teşvik ediyor.

 
 
 
Gıda Ar-Ge Proje Pazarı’ndan Çölyak hastalarına müjde çıktı!

 

ABD’de 3 milyona yakın çölyak hastası var. Hasta olan 3 milyon kişiden yalnızca %5’i bunun farkında.

Çölyak hastaları başka ne gibi sorunlar yaşayabilir?

Hastalığın dünya genelinde 100 kişiden 1’ini etkilediği düşünülüyor.

Çölyak hastalığı herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Kalıtımsal olduğu için hasta olan ebeveyn, çocuk veya kardeş gibi birinci dereceden bir akrabası olanların hayatının bir döneminde bu sorunu yaşama oranı 10’da 1.

Hastalık, tedavi edilmediğinde tip 1 diyabet ve multiple skleroz diğer otoimmün hastalıkları, dermatitis herpetiformis, anemi, osteoporoz, kısırlık ve düşük, epilepsi ve migren gibi nörolojik sorunlar, boy kısalığı ve bağırsak kanserleri gibi diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.