ANKA'nın haberine göre; Muğla E Tipi Cezaevini ziyaret eden Demir, kurum müdürü, idarecilerle görüşerek cezaevi hakkında bilgi aldı, ardından çocuk koğuşlarını gezdi.

Demir’in hazırladığı raporda şu ifadeler yer aldı:

“Cezaevleri çalışanlarının psikolojik baskı altında.

Ceza İnfaz Kurumunda iki tane çocuk koğuşu bulunmakta, iki koğuşta hırsızlık, cinayet, gasp gibi adi suçlardan 8 tutuklu çocuk bulunmaktadır. Çocukların genellikle açlık sınırının altında yaşayan, yoksul ailelerin çocukları olduğu görülmektedir. Çocuklardan üçü Afgan, Suriyeli ve Pakistanlı olmak üzere yabancı uyruklardan.

'KAPASİTESİNİN ÜSTÜNDE TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ'
Muğla E Tipi Cezaevinin kapasitesinin üstünde tutuklu ve hükümlü barındırmakta ve koşullar yetersiz kalmaktadır.

'BANYOLARINI YAPTIKLARI YERLER ÇOK SOĞUK'
Cezaevi koşullarının özellikle çocuklar için uygun olmamakla birlikte erişkin tutukluluklarla aynı cezaevinde kalmalarından dolayı cinsel istismara ve şiddete açık bir ortamda yaşamaktadırlar. Ayrıca çocukların banyolarını yaptıklarını yerlerin çok soğuk olduğu gözlenmiştir. Isıtmalar sadece odalarda bulunmaktadır.

Cezaevinin kapasitesinin üstünde tutuklu ve hükümlü barındırılması nedeniyle bütün alanlar koğuş haline getirilmiştir. Tutuklu ve hükümlülerin spor gibi aktiviteleri yapabilecekleri hiçbir alan bulunmamaktadır.

Tutuklu ve hükümlülerin topluma yeniden kazandırılması yönünden yapılan etkinlikler yetersiz olmakla birlikte imamların serbestçe dolaştığı, tutuklu ve hükümlülerin adeta din ile terbiye edilmesi yolunun tercih edildiği gözlemlenmiştir.”

'ÇOCUK CEZAEVLERİ KAPATILMALIDIR'
Raporda şu öneriler yer aldı:

“Çocuk tutukluların yetişkin tutukluluklarla birlikte kalması engellenmelidir. CHP olarak bizim öncelikli talebimiz çocuk cezaevlerinin kapatılmasıdır.

Çocukların gerekli psikolog ve avukat desteği almaları sağlanmalı, çocukları suçlayıcı bir tavır yerine sorunun çözülmesi yönünde bir tavır geliştirilmelidir.

Çocukların bulundukları cezaevleri düzenli aralıklarla denetlenmeli, işkence, kötü muamele ve cinsel istismara ilişkin bir iddia titizlikle incelenmeli ve sorumlular hakkında cezai işlem başlatılmalıdır. “