Tahir Elçi'nin öldürüldüğü 2 polisin şehit olduğu çatışma ile ilgili detaylar olayın PKK'nın organize ve planlı bir saldırı gerçekleştirdiğine işaret ediyor. İçişleri Bakanlığı'nın görevlendirdiği 4 müfettiş ile 9 savcı olayı tüm detayları ile araştırırken istihbarat ve terör birimleri 'Toroslu' terör saldırısından Elçi'nin öldürüldüğü güne kadar yaşananları dakika dakika masaya yatırdı. Yapılan değerlendirmede PKK'nın provokasyon amacıyla saldırıyı planlı şekilde gerçekleştirdiği ortaya çıktı. 

1 - CUMA GÜNÜ GELDİLER

Silvan’dan aralarında keskin nişancıların da olduğu 15 kişilik terörist grubu Sur’a geldi. Bir grup beyaz Toros marka otomobille basın açıklamasına saldırmak için harekete geçerken, diğer grup, basın açıklamasının yapıldığı yere 50 metre mesafedeki hendeklerin oraya yerleşti. 

Tabutunu meslektaşları taşıdı 

2- BEYAZ TOROS DEŞİFRE OLDU

Önceki gün çatışma çıkınca, teröristler beyaz Toros’u saldırıda kullanamadı. Bunun yerine olay yerine ticari taksiyle geldiler. Taksinin Gazi Caddesi’nde güvenlik alanında durması üzerine polisler taksiye yöneldi. Taksiden polislere ateş açıldı. İki polis vurularak şehit oldu ve çatışma başladı. 

3- İKİ TARAFLI SALDIRI

Polisleri vuran teröristler basın açıklamasının yapıldığı Dört Ayaklı Minare’ye yöneldi. Bu sırada o bölgedeki polisler de teröristlere ateş açtı. Aynı anda hendeklerin olduğu ters istikametten de basın açıklamasının olduğu tarafa ateş açıldı ve Tahir Elçi iki ateş arasında vuruldu. 

4 - HENDEKLERDEN ATEŞ 

Polisleri vuran teröristler basın açıklamasının yapıldığı Dört Ayaklı Minare’ye yöneldi. Bu sırada o bölgedeki polisler de teröristlere ateş açtı. Aynı anda hendeklerin olduğu ters istikametten de basın açıklamasının olduğu tarafa ateş açıldı ve Tahir Elçi iki ateş arasında vuruldu. 

VASİYETİ KENTTE ÇATIŞMANIN DURMASI

Elçi bölgede silahların susması için büyük mücadele veriyordu. Elçi başkanı olduğu Diyarbakır Barosu üyeleri ile birlikte PKK hendeklerinin kapatılması için kampanya başlatmıştı. Elçi, Baroların ortak çağrısı olan 'Gruplar bölgeden ayrılsın. Hendekler kapatılsın" mesajını twitter hesabından paylaşmıştı. 

PKK'DAN BİR İLK

PKK olası çatışma ihtimaline karşı silahlı militanlarını HDP ve STK'ların basın açıklaması yapacağı bölgelere önlem alan polisle sıcak temas yaşanmaması için gitmemeleri konusunda uyarırdı. Ancak bu olayda tersi işledi. Aranan teröristler Dört Ayaklı Minare'nin kesiştiği sokağa ellerinde silahlarla geldi. Hendeklere yerleştirilen teröristlerin anında ateş açması olayın adım adım planlandığını gösterdi. 

Örgütün keskin nişancısı mı vurdu? 

Olay yerine yakın hendeklere PKK'lı keskin nişancılar da yerleştirildi. Polisle aranan teröristlerin çatışması sırasında hendeklerden kanaslı teröristlerin hedef alarak ateş açtığı tahmin ediliyor. Aynı noktada geçtiğimiz ay bir polis memuru da yine kanaslı teröristlerce şehit edilmişti. 

Savcı gelirken olay yeri imhası

PKK'nın planının son halkası ise olay yerine incelemeye gelen aralarında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz'ın da bulunduğu heyete yönelik saldırı oldu. İnceleme heyetinin bölgeye girdiği anda teröristler el yapımı patlayıcı ve roket atarlarla olay yerini adeta imha etmeye çalıştı. İnceleme yarıda kaldı.  

Gerçek tamamen ortaya çıkacak 

Yaşananların milletin gözü önünde olduğuna dikkati çeken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Olay bütün yönleriyle incelenecek ve bütün gerçek tüm çıplaklığıyla ortaya çıkarılacaktır. Hiçbir şeyin gizlenmesi, ihmal edilmesi, asla söz konusu değildir, olması da mümkün değildir" diye konuştu.  

Özellikle yapılmış bir terör saldırısı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Diyarbakır'da Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürüldüğü ve iki polisin şehit olduğu terör saldırısına ilişkin, "Ben bu saldırının özellikle yapıldığına, birilerinin planlı olarak yaptığına inanıyorum" dedi.