Adana’da kocası tarafından şiddet uygulanıldığı ve fuhuş yapmaya zorlandığı iddiasıyla kocasını öldürmek suçuyla yargılanan ve 15 yıl hapse mahkum edilen bir çocuk annesi Çilem Doğan, 50 bin TL’lik kefaletle ve ‘adli kontrol şartı’ ile serbest bırakıldı. Doğan’ın avukatı İsa Ayanoğlu, “Bu bir beraat kararı değil, tahliye kararı. Yargıtay’ın vereceği karar, Çilem’in özgürlüğünü belirleyecek” dedi.

 

8 Temmuz 2015 tarihinde Seyhan ilçesi Yeşilyurt Mahallesi’nde meydana gelen olayda, iddiaya göre; kendisini dövüp, fuhşa sürüklemek istediği 33 yaşındaki eşi Hasan Karabulut’u tabancayla öldüren bir çocuk annesi Çilem Doğan, tutuklanarak cezaevine gönderildi

Yakın akrabayı öldürme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Çilem Doğan evliliği boyunca eşinden sürekli şiddet gördüğünü belirterek, “Eşim bana şiddet uygularken saçımdan tutup, üzerime çıktı. Boğuşurken yana düşünce, silahını aldım ve ateş ettim” diye savunma yapmıştı.

Mahkeme eyeti, Çilem Doğan'a önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası vermişti. Bu ceza eylemin haksız tahrik altında işlendiğine kanaatiyle iyi hal indirimi de yapılarak 15 yıla indirilmişti. Oy çokluğuyla alınan karara karşı Mahkeme Başkanı Ogün Maden, tutuklu sanığa meşru müdafaa kapsamında ceza verilmemesi gerektiği yönünde muhalefet şerhi düşmüştü.

 

Hakim Ogün Maden, cinayetten önce yaşanan olaylar, tanıkların ifadeleri, Hasan Karabulut’un suçtan önceki soruşturmalarını göz önüne alındığında Çilem’in eyleminin ‘meşru müdafaa’ sınırları içinde değerlendirilip, ‘adli kontrol şart’ uygulanması gerektiğini savunmuştu.

Çilem Doğan’un avukatı İsa Ayanoğlu, davanın görüldüğü Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Ayanoğlu, söz konusu başvurusunda müvekkili için tahliye talebinde bulunup, buna gerekçe olarak da Mahkeme Başkanı’nın ‘muhalefet şerhi’ ve Yargıtay’ın bozma kararı vermesi halinde Doğan’ın 3-4 yıl boşa hapis yatacağı ihtimalini ortaya koydu.

Bu talebi yerinde gören mahkeme heyeti, Çilem Doğan için 50 bin TL’lik kefalet belirledi. Söz konusu paranın ödenmesiyle birlikte Doğan, Mersin’in Tarsus ilçesindeki Kadın Cezaevi’nde tahliye edildi. Kararı değerlendiren İsa Ayanoğlu, “Bu karar, şiddet gören kadınlar adına önemli bir zaferdir.” yorumunu yaptı.

İsa Ayanoğlu, “Bir erkek olarak, mazlum ve mağdur olan kadınların yanında olmaktan hem vermiş olduğumuz bu hukuk mücadelesinde başarıya ulaşmış olmaktan çok mutluyum. Umarım Yargıtay bu kararı esastan da bozar ve dosya beraatla boşar. Çünkü bu bir beraat değil, tahliye kararıdır. İnşallah beraat kararı da Yargıtay’ın bozmasıyla ortaya çıkacak.”