CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek’in komisyon raporunu açıklarken gösterdiği, Fetullah Gülen’in 1967 yılında CHP’ye bağış yaptığı tahsilat makbuzu olduğu iddia edilen belgenin sahte olduğunu belirtmişti. Aykut Erdoğdu belgenin internet satış sitelerinde koleksiyoncular tarafından asılan boş makbuzların temin edilerek sonradan üzerine doldurulması sonucu elde edildiğini açıklamıştı.

AYKUT ERDOĞDU'DAN YENİ BELGE

CHP İstanbul milletvekili Aykut Erdoğdu twitter hesabından Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek’i de ekleyerek "Bundan 3 Bin yıl önce Osiris'de CHP'ye bağış yapmış... Bunu da rapora koyun" ifadelerini kullandı.

 

PETEK: BELGENİN NEREDEN GELDİĞİNİ HATIRLAMIYORUM

 AKP'li Petek, CHP'li Erdoğdu'nun ‘sahte makbuz' iddiasıyla ilgili sorular üzerine, belgenin nereden geldiğini hatırlamadığını, bakması gerektiğini söyledi. Petek şöyle konuştu: "Yargı makamlarına giderler. Araştırılır. Devletin makamları bunu ortaya çıkarır. Biz gerçeklerin ortaya çıkmasını isteriz."

 PETEK NE DEMİŞTİ?

Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, basın toplantısında CHP''nin Gülen'e para yardımı yaptığına dair bir belge göstererek şöyle konuşmuştu: "Dikkat çeken belgelerden bir tanesi, kendisi ilkokul mezunu olmadan vaizliğe atandı. 1967 yılında bakıyorsunuz bir partiye, CHP’ye bir tahsilat 5 bin lira bağışta bulunduğu anlaşılıyor. Sözüm yanlış anlaşılmasın ama bu örgütün amaçlarına hizmete edeceğini düşündüğü siyasi partilerle işbirliği yapabildiğini gösterdiği bir belge olarak… Nüfus kayıt örneği bile şaibeli bile karışık. Bazı yerlerde doğum tarihi 1942 olarak geçer, kendi yazılı beyanlarında da 1938 olarak geçmiştir. Farklı yorumlarla Atatürk’ün ölümünden sonraki tarihi işaret etmesi bakımından kullandığı şekilde yorumlara sebebiyet vermiştir."

Petek, "CHP'nin Gülen'e katkıda bulunduğunu gösteren belge gösterdiniz. Sizin partinizden de katkısı var mı?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Bir partiye uzak yakın değerlendirmesi olduğunu ifade ettim. 2010’da yargıyı ele geçirme operasyonunda AK Parti ile yakından işbirliği olduğu, referanduma açık destek verdiği, ama sonunda anayasa değişikliğinde bu defa örgüt mensuplarının anayasa mahkemesine götürüldüğünde anayasa değişikliği, her seçmenin bir adaya vermesi yerine listelere oy vermesi gerekir şeklinde anayasa iptali gerçekleştiğinde, HSYK’yı FETÖ’nün ele geçirilmesi… AK Parti döneminde de devlete sızmada hangi yöntemleri kullanabileceğini düşünmüşler, örneğin yargıda operasyon için somut bir örnek. Ama bağış makbuzu vesaire gibi bir şey komisyonumuzda yok. Fetullah Gülen’in Papa ile görüşmesini o zamanki devlet yetkilileri organize ediyor. Şahsi yorumum şunu söyleyebilirim. Ama şunu söyleyebiliriz, değişik siyasi partilerle bağlantısı olan, il genel meclisi, belediye başkanları hakkında yargının yaptığı soruşturma var. AK Parti de var, CHP de var, MHP de var, HDP de var. Yargı bunların tarafsız bağımsız olarak soruşturmasını yapıyor. "

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.