Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tavrını ve üslubunu sert bir dille eleştiren Pekşen, "Putin zırvalamaya başladı.Rus devlet başkanının üslubu son derece rahatsız edici. Tam bir asyalı kafa.mahalle kabadayısı ağzı. Yazık..." dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Türkiye'nin sınırı ihlal eden Rus savaş uçağını düşürmesiyle başlayan kriz ile ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Ne Putin'in ne de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kriz yönetme yeteneğinin olmadığını öne süren Pekşen şunları yazdı:

"Senaryo açık Rusya-Türkiye çatışırsa bu işten AB'li sözde dostlar malı götürme derdinde. Tarihte de Kırım savaşı gibi hep böyle olmuş. Ne Putin ne de Erdoğan'ın kriz yönetme ve kurulan tuzakları öngörmek yeteneği yokmuş. Ne enteresan sözde dostlarımız yangına körükle koşuyor. Rus yaptırımları Türk şirketlerinin zarar görmesine hatta ekonomik çöküşüne neden olacaktır. Rusya uçak krizi sonrasında son derece basiretsiz bir dış politika takip ediyor. Rusya'nın Türk şirketlerine karşı tavrı kabul edilemez. Böylesi bir tavır Rusya'ya yatırım yapacakların çok ciddi düşünmelerini gerektiriyor. Putin zırvalamaya başladı.Rus devlet başkanının üslubu son derece rahatsız edici. Tam bir Asyalı kafa.mahalle kabadayısı ağzı. Yazık..."