CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve  CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat düzenledikleri basın toplantısıyla yarın Taksim'de düzenlenecek 'Cumhuriyete ve Demokrasiye Sahip Çıkıyoruz" mitingiyle ilgili olarak açıklamalar yaptılar.

Beyoğlu'ndaki İl Başkanlığı binasında gerçekleşen toplantıda konuşan Tekin Bingöl, miting için İstanbul Valiliği'ne geçen Çarşamba günü başvuru yaptıklarını belirtti.

Taksim mitinginin 78 milyon yurttaşa açık olacağını ifade eden Bingöl, "Başvurusu CHP tarafından yapılmış, bütün düzenlemeyi örgütümüz üstlenmiş ancak vatandaşlarımızın tamamının davetli olduğu bir buluşmadır" diye konuştu.

 TEKİN BİNGÖL: MİTİNGTE sadece...

 Mitingin önemli özellikleri olduğunu kaydeden Bingöl, "Bu büyük buluşmanın başka özellikleri var" diyerek önemli bir ayrıntı paylaştı:

"Buluşmada sadece Türk bayrağı ve Atatürk posterleri olacaktır. Buluşmayı düzenleyen CHP'nin bayrakları dahi olmayacaktır. Bu nedenle buluşmanın ruhuna uygun olarak  katılacak bütün siyasi parti üyelerinin sivil toplum örgütlerinin, sendikaların vatandaşların buna uygun davranışları gerçekleştireceklerine inanıyoruz. Bu buluşmayı, Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü kardeşliğini yeniden tesis edecek anlayışa vurgu yapmak adına gerçekleştiriyoruz."

"SADECE DARBELERE KARŞI OLMAK DA YETMİYOR"

CHP İl Başkanı Cemal Canpolat ise Taksim Meydanı'nda yarın yapılacak mitinge başta DİSK olmak üzere çok sayıda  sivil toplum örgütü ve sendikanın katılacağını belirterek, "Yarın 'Cumhuriyete ve Demokrasiye Sahip Çıkıyoruz Mitingi'nde Taksim Meydanı'nda olacağız" diyerek şöyle devam etti:

"Sadece darbelere karşı olmak da yetmiyor. Darbeleri bahane ederek gerici anlayışın sokaklarda etkili olmasına da karşı olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Başından beri hem cumhuriyet değerlerinden hem de demokrasiden yana olan CHP Türkiye'nin birleştirici partisi olduğu bir kez daha bugün ortaya çıktı" dedi

CHP 133 MİLLETVEKİLİYLE TAKSİM'DE OLACAK

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise mitingin amacının demokrasiye ve cumhuriyete sahip çıkmak olduğunu belirterek, yarınki mitinge CHP'nin 133 milletvekiliyle tam kadro katılacağını söyledi.

GÜVENLİK NASIL SAĞLANACAK?

Mitingin güvenliğinin nasıl sağlanacağı ve kaç polisin görev yapacağı yönündeki bir soru üzerine Cemal Canpolat, "Mitingin güvenliği devletin, İstanbul Valiliği'nin ve emniyetin görevidir.  Ne kadar güvenlik mensubuyla nasıl önlem alacakları herşeye rağmen emniyetin görevidir. Ancak biz  CHP olarak her ilçemizde gençlik kolları ağırlıklı olarak en az 100 partili arkadaşımızı bu konuda görevlendirdik" şeklinde yanıt verdi.