Adana Barosu, Çağdaş Hukukçular Derneği Adana Şubesi ve İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi'nın ortaklaşa hazırladıkları Çukurova bölgesindeki cezaevlerinde yaşanan sorunlar ve hak ihlalleriyle ilgili rapor, cezaevleriyle ilgili zehir zemberek gerçekleri ortaya koydu.

Adana E Tipi Kapalı Cezaevi önünde yapılan basın açıklamasında Adana, Osmaniye, İskenderun, Tarsus'taki cezaevlerinde yaşandığı iddia edilen hak ihlalleriyle ilgili düzenlenen raporunu açıklayan Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Türkiye'de, cezaevlerinin pratikte tecrit evleri olarak kendini gösterdiğini öne sürdü.

F TİPİNDE ÖZGECAN CEZASI
Cezaevlerinin, adeta acı dram evleri haline geldiğini ifade eden Çıtırık, “Bölgemizde hak ihlallerinin yaşanmadığıtek bir cezaevi dahi bulunmamaktadır” dedi. Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde Özgecan Aslan'ın katilinin cezaevinde öldürülmesinin ardından, cezaevinde tutuklu ve hükümlülerin yasadan kaynaklı birçok hakkının elinden alındığını belirten Çıtırık, “Aramalarda bomba arama köpekleri kullanılmaktadır. Mahpusların ortak yaşam alanlarından faydalanma, diğer odalardakilerle sohbet ve spor imkanları ellerinden alınmıştır. Son kullanım tarihi geçmiş yemekler verilmektedir. Adliyeye getirilmeleri sırasında ring araçlarında konuşmalarına yasak getirilmiştir. Hastanelerde kelepçeli muayene dayatılmaktadır. Mahpusların fotoğraf çektirmesi 2 kişi ile sınırlandırılmıştır” dedi.

YERDE YATIYORLAR
Osmaniye T 2 Kapalı Cezaevi'nde 16 kişilik koğuşlarda 20-22 kişinin kaldığını, ranza bulamayanların yerlerde sünger ve battaniyelerde yatırıldıklarını iddia eden Çıtırık, cezaevine ilk girişte çıplak arama yapıldığını söyledi. Her koğuşta kamera sistemi bulunduğunu, mahpusların rahatça üstünü dahi çıkartamadığını ifade eden Çıtırık, mahpuslardan yüksek elektrik faturalarının tahsil edildiğini belirtti. İskenderun ve Tarsus cezaevinde de benzer hak ihlallerinin yaşandığına dikkat çeken Çıtırık, Adana E Tipi Çocuk Koğuşu'nda çocukların 2'şer 2'şer banyo yapmak zorunda bırakıldıklarını, ‘başkanım' demeyen çocuklara kaba dayak atıldığını iddia etti. Ağır hastaların ise tahliye edilmediğini kaydetti.

Çıtırık, hak ihlallerinin takipçisi olacaklarını, hazırladıkları raporu da TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Adalet Bakanlığı ile Cezae Ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'ne göndereceklerini söyledi. İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi Başkanı İlhan Öngür de, hak ihlallerinde bulundukları tespit edilen cezaevi yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. Basın açıklamasına katılanlar açıklamanın ardından araçlarıyla cezaevi önünden ayrıldı. Çok sayıda polisin sıkı güvenlik önlemi aldığı görüldü.