YouTube, geçtiğimiz ay Amerika'da "Öde - İzle" modeliyle birlikte ücretli bir sisteme geçiş yaptı. YouTube Red aboneliği sayesinde artık videolar aylık 10 dolar karşılığında reklamlara takılmadan izlenebiliyor. Şimdilik yalnızca Amerika'daki YouTube kullanıcılarına açılan bu özellik, önümüzdeki günlerde diğer ülkeleri de kapsayacak elbette.

İlgili Haber: YouTube'a "Öde İzle" özelliği geliyor

İlgili Haber: YouTube'da reklamsız video izleme devri 28 Ekim'de başlıyor

Günde beş milyarı aşkın videonun izlendiği YouTube'a yeni bir özellik daha dahil edildi. YouTube Music olarak adlandırılan bu servis, Google'ın daha önce hazırladığı Play Music Unlimited sistemiyle teoride benzer bir yapıda. Bu sayede Google artık çevrimiçi müzik pazarında daha da güçlenmeyi hedefliyor.

Her ne kadar YouTube'da video içerikler çok popüler olsa da; birçok kişi de bu servise yalnızca müzik dinlemek için giriyor. Google, hazırladığı YouTube Music servisiyle beraber kullanıcılara müzik deneyimini tam anlamıyla yaşatacağını vurguluyor.

Bu serviste de ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı kanat var. Ücretsiz seçenekte kullanıcılar favori parça veya albümlerini dinleyebilir; aynı zamanda popüler parçalara erişip, yeni yeni trend olmaya başlayan şarkıları da aynı şekilde dinleyebilirsiniz. En fazla dinlenen ya da favori olarak işaretlenen şarkılar, bir süre sonra katalog oluşturmanızı sağlıyor; bunlara da kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirilebiliyor. Ek olarak ücretli seçenekte ise videolar yalnızca ses olarak reklamsız şekilde sunuluyor. Ayrıca yine bu kısımdaki en güzel özelliklerden birisi ise listeler oluşturup, kaydederek; daha sonradan çevrimdışı şekilde müziklere erişim sağlanabilmesi. Birçok kullanıcının şikayet ettiği mobil işletim sistemi kısmında YouTube'un arkaplanda kaldığında videoları oynatmama durumu da ücretli seçenekle birlikte geride kalıyor. Artık YouTube uygulamasını arkaplana gönderseniz dahi müzikleri dinleyebileceksiniz.

Ücretli seçenek, temelde YouTube Red ile aynı abonelik sisteminde sunuluyor. 14 günlük deneme hizmetinin sunulduğu YouTube Music servisi şimdilik yalnızca Amerika'da aktif edilmiş durumda. Uygulama hem Android hem de iOS tarafında sunuluyor.

Kaynak: TEKNOLOG