Ramazan bayramı'nda 9 günlük tatili fırsat bilenler tatil beldelerine akın etti. Her yıl olduğu gibi İzmir'in Çeşme ilçesi de nüfus patlaması yaşadı.  Nüfusu 36 bin olan ilçenin nüfusu 5 kat birden arttı. Çeşme’nin bazı mahallelerinde su sıkıntısı olmaya başladı. Belediye yetkililerinden alınana bilgiye göre, su borusu patlamasından dolayı su depolarında seviyesi düştü, düşük seviyede pompalama olmadığı için yüksek kesimde olan Dalyan Mahallesi’nde yaklaşık 10 gündür düzenli su verilememeye başlandı. Ayrıca nüfusun artmasıyla birlikte yoğun kullanım nedeniyle su depolarında seviyelerin düşük olduğu ve bugün Ilıca Mallesine’de su verilemediği öğrenildi. Yaklaşık 10 gündür en büyük su sıkıntısını yaşayan Dalyan Mahallesi sakinleri ise Çeşme Belediyesi’ne isyan ediyor. Yüksek kesimde olan mahalleye, gece saatlerinde yada sabah erken saatlerinde su verilirken vatandaşlar muslukların başında su nöbeti tutmaya başladı. Vatandaşlar, su nöbetinde boş bidon ve kovalarını doldurarak su olmadığı zamanlarda kullanıyor.

"10 GÜNDÜR SU YOK"

Dalyan Mahallesi sakinlerinden emekli öğretmen Ersin Özenç, "Bir hafta 10 gündür su yok. Ara ara geliyor, bir saat akıyor o zaman bidonları dolduruyoruz. Birkaç gün üst üste hiç akmadı. Akan suyun yeri başka. Duş alınıyor, yemek yapılıyor, bulaşık yıkanıyor, çamaşır yıkanıyor. Yazlıkta rezil olduk. Bazı arkadaşlar, su gelmediği için yazlıkları bırakıp İzmir’e döndü. Bizde ne kadar sabrederiz bilmiyorum’’ dedi. Özel bir firmadan emekli olan Adnan Özenç ise, "Yan komşumuz yazlığı terk edip gitti sular akmıyor diye, bizde bu gidişle tatilimizi yarıda kesip döneceğiz. Bahçe sulamaktan vazgeçtik, ben 20 litrelik musluklu bidonlar almak zorunda kaldım. Dün gece saat 01.00'e kadar bekledik. Önce ses gelemeye başladı, sonra su akmaya başlayınca boş bidon ve kovaları doldurmaya başladık. Musluk başında nöbet tutuyoruz. Ben askerliğimi yapalı çok oldu ama artık burada su nöbeti tutuyorum" dedi.

 

 

"DENİZE GİRMEKTE SIKINTI YAŞIYORUZ"

Mahallesi berberlerinden Mesut Arı ise, "Bir haftadır su sıkıntısı yaşıyoruz. Belediye açıklama yapmıyor. Bu su yokluğunda çok etkilendik, benim her yaptığım iş su ile alakalı. Müşterinin sakal tıraşını, saç yıkamasını taşıma su ile yaşıyorum. Bazen su olmadığında müşteri bile çeviriyorum" dedi. Mahalle sakinlerinden Ali Paşaoğulları ise, "Belediye yeterli bilgi vermiyor. Bu konuda herkes sıkıntı çekiyor. Denize bile girmekte sıkıntı yaşıyoruz, çünkü çıktığımızda duş alacak su yok" dedi.