ESET Güvenlik Uzmanlarından Ondrej Kubovic’e göre araştırmanın bulgularından biri de çocukların çok erken yaşta dijital ürünler ile etraflarının sarılmasından ebeveynlerin mutlu olmaması.


Çocuklar, kendi ev anahtarlarına ABD’de 10 yaşında, İngiltere’de 9 yaşında, Almanya’da 8 yaşında, Rusya’da 7 yaşında kavuşuyor. Dijital olarak da çocukların 9 yaşından itibaren ebeveynlerinden bağımsız ya da denetimsiz şekilde internetten yararlanmaya başlıyor. Tek Rusya’da bu veri 8 yaş.


Araştırmayı cevaplayan ebeveynler, çocuklarının sosyal medya kullanma yaşının 10 olduğunu bildiriyor. Rusya’da bu yaş 8. Oysa pek çok popüler ağda yer almak için yaş sınırları var. Facebook ve Twitter için 13 yaş, Rus VKontakteya’da Youtube için 18 yaş sınırı söz konusu.Çocukların cep telefonlarını kullanma yaşı ABD, İngiltere ve Almanya’da 8, Rusya’da ise 7. Çocukların, telefon ya da tabletlere ebeveynlerinin denetimi olmadan uygulama yüklemeye başladıkları yaş ise Almanya’da 10, Amerika ve İngiltere’de 9, Rusya’da 8.


ESET anketine göre, çocukları siber dünyada korumak söz konusu olduğunda İngiliz aileler, diğerlerine göre daha korumacı olarak öne çıkıyor. İngiliz ebeveynlerin yüzde 72,8’i ESET Parental Control gibi ebeveyn kontrol uygulamalarından faydalanıyor. En ufak oran ise Almanya’da görülüyor. Ebeveynlerin yüzde 33,5’i çocukları online durumdayken neler yaptığını görebilecekleri ürünlere yöneliyor.