Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın medyada yer alan açıklamalarını okuduğunu belirten Arınç, "Kendileriyle polemiğe girmek, tekzip etmek ve bu konuyu devam ettirmek şahsına karşı büyük bir saygısızlık olur." ifadelerini kullandı.Arınç, Erdoğan'a "Nefsinize uyarak, samimiyetsiz kişilerin tahriki ile hareket etmeyin" dedi.

"BU BÜYÜK SUÇU İŞLEMİŞ OLANLAR NİYE HÜKÜMETİMİZDE BAKAN OLARAK TALTİF EDİLMİŞ OLSUNLAR"

Kendisini 'dürüst olmamakla’ itham eden Cumhurbaşkanı’na maddeler halinde cevap veren Arınç, "CNN Türk' teki mülakatımda Dolmabahçe görüşmesine mutabakat demedim. 28 Şubat 2015 tarihinde Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı' ydı, aynı hükümette birlikte çalışmıyorduk ve televizyondaki açıklamamda da bu konuyu kendisiyle birebir görüşmediğimi ifade etmiştim. Kendileri Mart 2015 tarihinde bu konuyla ilgili hükümetimizi suçlamış, ben de bu mülakattaki sözlerimi o tarihlerde de ifade etmiştim. Dolmabahçe görüşmesinde yer alan 3 değerli arkadaşımız Sayın Cumhurbaşkanı' nın ikaz ve itirazlarına rağmen böyle bir fotoğraf vermişlerse, bu büyük suçu işlemiş olanlar niye hükümetimizde bakan olarak taltif edilmiş olsunlar ? Benim tanıyabildiğim kadarıyla Sayın Cumhurbaşkanı, temel değerlerimiz konusunda ve önemli siyasi konularda yanlış yapanları, ki ben de pek çoğuna bizzat şahidim , siyaseten affetmez, siyasi hayatlarını sonlandırırdı. Demek ki Sayın Cumhurbaşkanı, bu 3 arkadaşımız için, engin hoşgörüsünü ve bağışlama yetkisini kullanmış. Sayın Cumhurbaşkanı'nın, Sayın Yalçın AKDOĞAN'ı ne kadar çok sevdiğini ve güvendiğini bildiğim için, Dolmabahçe görüşmesi ve detaylarına dair tüm bildiklerimi tarih huzurunda Sayın Yalçın AKDOĞAN'ın namusuna emanet ediyorum.” açıklamasında bulundu.

"NEFSİNİZE UYARAK SAMİMİYETSİZ KİŞİLERİN TAHRİKİ İLE HAREKET ETMEYİN"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Arınç, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Zat-ı alinizle 30 yıllı aşkın dava arkadaşlığımız ve dostluğumuz var. Sevgiyle, dayanışma ve sabırla, çile çekip, bedeller ödeyerek bugünlere geldik. Siz benim rahmetli annemin 5. oğluydunuz. Evlatlarım rahmetli Mehmet Fatih, Ayşenur ve Mücahid'in Tayyip amcasıydınız. Bütün ağabeylerim sizi benden çok daha fazla severdi. Ben, sizlerle birlikte olduğum süre içinde nefsime çok ağır gelen şeylere davam ve partim adına, zatınıza büyük bir hüsn-ü zan ve lidere itimat düsturu ile sabrettim. Sizin yükünüzü paylaşmaya, her türlü zorlukta yardımcı olmaya ve gizli açık tehlikelerden de korumaya çalıştım. Siz de lütfen bu sevgi ve dava arkadaşlığı adına, en azından geçmiş günlerin hatırına nefsinize uyarak samimiyetsiz kişilerin tahriki ile hareket etmeyin.

Sizler, her fırsatta Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye vasiyetini okurken, gözyaşları döken bir arkadaşınız olarak son bir şey daha ifade etmek isterim. ‘Ak Parti'yi millet kurdu, biz de tabelasını astık’ demiştiniz. Ben de milletin bir ferdi olarak partimizin sahibiyim. Mevki, makam veya şöhret için bu partiye gelmiş veya getirilmiş pek çok kişi ile umarım beni bir arada anmazsınız. Sizin sağlığınıza, ailece mutluluğunuza duacıyız. Ve ülkemiz için bugüne kadar güçlü bir lider olarak yaptığınız mükemmel hizmetler için de teşekkür ederiz. Ülkemize avdetinizde hayırlı yolculuklar diliyor; size ve hanımefendiye eşimle birlikte selamlarımı iletiyorum.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç’ın kendisi için ‘Dolmabahçe Mutabakatı’nı biliyordu’ açıklamasına ‘O zatın hareketi dürüst değil’ diyerek tepki göstermişti.