Kübra GENÇ / HABERTURK.COM

Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy metrosunda çalışmalar devam ediyor. 20 kilometrelik güzergah uzunluğuna sahip metro hakkının yüklenicisi Doğuş İnşaat. Üsküdar Ümraniye metro hattında toplam istasyon sayısı ise 16 olarak belirlendi.

ULAŞIM SÜRESİ 24 DAKİKAYA İNİYOR

Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy metro hattı tamamlandığında Çekmeköy Sancaktepe arasındaki yolculuk süresi de azalacak. Üsküdar'a 24, Kartal'a 59, Yenikapı'ya 36, Taksim'e 44, Hacıosman'a ve havalimanına 68, Olimpiyat Stadı'na ise 78 dakikada ulaşım sağlanacak.Metro hattında 126 vagon hizmet verecek. Metronun tamamlanmasıyla Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy arası 24 dakikaya inecek. Hat Marmaray Üsküdar istasyonuyla entegre bir biçimde başlayarak Alemdağ Caddesi ile Şile Yolu Kavşağı yakınlarında son bulacak.

SABİHA GÖKÇEN'E UZATILACAK

Üsküdar Ümraniye Çekmeköy Sancaktepe metro hattının ileride Sultanbeyli ve Taşdelen üzerinden Sabiha Gökçen Havaalanı'na uzatılması düşünülüyor.

BU YIL AÇILACAKTI

563,899,995,32 Euro'luk metro hattının ihalesi Eylül 2011'de yapılan metroda çalışmalara Mart 2012'de başlanmıştı. Metro hattının sözleşme tarihindeki tarihe göre 1140 günde tamamlanması geriyordu. Ancak 506 gün süre uzatıldı. Süre uzatımına göre tarih Eylül 2016 olarak belirlendi.Üsküdar Ümraniye Çekmeköy Sancaktepe metro hattı durakları:

Üsküdar,

Fıstıkağacı,

Bağlarbaşı,

Altunizade,

Kısıklı,

Bulgurlu,

Ümraniye,

Çarşı,

Yamanevler,

Çakmak,

Ihlamurkuyu,

Altınşehir,

İmam Hatip Lisesi,

Dudullu,

Necip Fazıl,

Çekmeköy-Sancaktepe.