HT CUMARTESİ / Selin ÖZAVCI

KONSER/PARTİ

14.11.2015

■ Sakıp Sabancı Müzesi the Seed, İstanbul Resitalleri kapsamında saat 20.00'de Fransız virtüöz Laure FavreKahn performansına ev sahipliği yapacak.

■ Caz dünyasının genç ve beğeni toplayan isimlerinden Zara McFarlane, 20.00'de CRR sahnesinde olacak.

■ ABD'li caz trompetçisi ve prodüktör Christian Scott, 21.30'dan sonra Salon İKSV'de bir konser verecek.

■ Borusan Sanat ve Kod Müzik işbirliğiyle müzik hayatına yeni bir soluk kazandıran Nova Muzak Serisi'nin 17'ncisinde; İsveçli saksofoncu Mats Gustafsson'un topluluklarından biri olan Fire! ile birbirinden farklı disiplinleri bir araya getirerek alaşımlayan Zu, 21.00 itibarıyla Borusan Müzik Evi sahnesinde olacak.

■ Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde Ana Sahne üzerinde oluşturulacak platformun ilk konuğu, 23.30'da "Bi Dans Etsek" albümünün lansman konseriyle Bedük. Öncesindeyse sahnede saat 22.00'de Style-ist var. Gecenin son sürprizi Funky C.

■ Berlin menşeli etkinlik Berlin ist Techno ile EINMUSIK'in yanı sıra Dirty Doering, Ugur Project ve Aliço 22.00'den sonra Kloster sahnesinde olacak...

■ Bostancı Gösteri Merkezi, saat 21.00 itibarıyla Candan Erçetin konserine ev sahipliği yapacak.

■ İkinci yılını kutlayan Morini İstanbul, Perfect Saturdays partileriyle kışa damgasını vurmaya hazırlanıyor. 14 Kasım'dan itibaren her cumartesi, akşam 17.00'den itibaren Morini Terrace'ta düzenlenecek partilerin ilkine Tolga Sezgin ev sahipliği yapacak. Keep Calm And Be A Pineapple konseptiyle gerçekleşecek partide, setin başında DeeJayCC var.

■ Dünyanın en büyük konsept şovlarından Don't Let Daddy Know, Life Park'ta saat 14.00'te başlayacak. Sahnedeki isimlerse Afrojack, Knife Party, Dannic, Kura, Sem Vox, Third Party ve Arem Özgüç b2b Arman Aydın olacak.

■ Jazz Company sahnesi 22.00 itibarıyla "İyi bir şey yap izi kalsın" şiarıyla müzik yapan Raba Di Babba konserine ev sahipliği yapacak.

■ Aylin Aslım, 22.00'de Dorock Stage'de. Gece yarısı itibarıyla sahne Bulutsuzluk Özlemi'nin.

■ Balkan müziğinin tanınmış isimlerinden Muammer Ketencoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Etkinlikleri kapsamında; Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı'nın (GETEM) düzenlediği Beyaz Baston ve Erişilebilirlik Festivali'nin kapanış konseriyle 20.00'de Kilyos Kampüsü Necmettin Tanyolaç Salonu'nda bir konser verecek.

■ Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars, 21.30 itibarıyla Babylon Bomonti sahnesini canlandıracak.

■ Ömürden Cengiz, yani DJ DenDen, 90'ların en sevilen Türkçe pop şarkılarıyla, 21.00 itibarıyla Bronx Pi sahnesinde.

■ 90'larda onları dinlemeye başlayan kuşak bir daha iflah olmadı. Rock, metal, hip hop ve alternative electronica'yı özgün bir şekilde harmanlayan Senser, 23.00 itibarıyla Coop sahnesinde olacak.

■ Yüksek Sadakat, 23.00'ten sonra garajistanbul sahnesinde.

ANKARA

■ Fazıl Say ile dünya turnelerine hız kesmeden devam eden solist Serenad Bağcan, kendi orkestrasıyla 21.00 itibarıyla Manhattan sahnesinde olacak. ■ Nefes Bar sahnesi 21.00'den sonra rock grubu Malt'ın konserine ev sahipliği yapacak. ■ Son albümü "Denizin Arka Yüzü"nden şarkılarla Mirkelam, 22.00'den sonra Bis Dine Live'da.

■ MEB Şura Salonu sahnesi, 20.30'da Kardeş Türküler konserine ev sahipliği yapacak.

15.11.2015

■ Bugüne dek müziğin mucizevi gücüyle 5 bine yakın çocuğun yaşamını değiştiren Barış İçin Müzik Vakfı, 10. yıl kutlamasını saat 17.00'de Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nin desteği ve ev sahipliğinde özel bir konserle gerçekleştirecek.

■ Aşk dolu şarkıları, yumuşacık sesi ve tüm zarafetiyle Monica Molina, kariyerinin en özel ve yepyeni şarkıları ile 20.00'de Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda sahnede olacak.

■ Duman, 18.00'de Bostancı Gösteri Merkezi'nde hayranlarıyla buluşacak.

■ Sanctuary ve Nevermore gruplarının solisti olarak tanınan Warrel Dane, saat 20.00'de, %100 Metal serisi kapsamında garajistanbul'da bir konser verecek.

■ 90BPM, hiphop müzik tutkunlarıyla saat 20.00'de Bronx Pi Sahne'de buluşacak.

16.11.2015

■ Psychedelic pop, indie rock grubu Unknown Mortal Orchestra, 21.30'da Lo-fi'dan saykedelik pop'a uzanan tınılar, depresyondan serotonine sürükleyen melodileriyle, son albümleri "Multi-Love"ın turnesi kapsamında Salon İKSV'de sahnede olacak.

■ %100 Metal, Floridalı efsane death metal grubu Malevolent Creation ve İsveçli death metal grubu Grave'i ağırlıyor. Konser 21.00'de garajistanbul'da.

■ 27. Yıl ENKA Kültür Sanat Müzik Buluşmaları'na Bülent Ortaçgil konuk oluyor. Konser saat 20.30'da İbrahim Betil Oditoryumu'nda.

17.11.2015

■ Dünyada milyonlarca hayranı bulunan Kanadalı sıra dışı post rock grubu Godspeed You! Black Emperor, saat 21.00'de Türkiye'de ilk kez Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde dinleyiciyle buluşacak.

■ İş Sanat, günümüzün en güçlü iki kontrtenoru Andreas Scholl ve Iestyn Davies'i dünyanın en iyi oda orkestraları arasında gösterilen, Harry Bicket yönetimindeki The English Concert eşliğinde saat 20.30'da bir araya getirecek.

■ Müzik dergileri tarafından en iyi 20 gitarist arasında gösterilen Kaki King, Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında saat 22.00'de Babylon Bomonti sahnesinde.

■ Beş profesyonel eğitimci müzisyenin bir araya gelmesiyle oluşan East in Jazz, Doğu seslerini caz müziği formları içinde farklı bir şekilde yapılandırarak çok sesli Türk müziğini cazseverlerin beğenisine sunacak. Program, CRR'de saat 20.00'de başlayacak.

■ Flüt sanatçısı Bülent Evcil ve arp sanatçısı Çağatay Akyol, "Baroktan Tangoya" projesiyle, 19.00'da İKÜ Akıngüç Oditoryumu'nda.

■ Rock grubu Trip, 21.30'da Bronx Pi Sahne'de olacak.

ANKARA

■ Beyrutlu trip-hop vokalisti Yasmine Hamdan, 20.30'da Ankara Palas Devlet Konukevi sahnesinde olacak. "Tanrıça" lakaplı Yasmine Hamdan'ın sesini kolay kolay unutamayacaksınız.

■ Piyano sanatçısı Başar Can Kıvrak, 20.30'da "Müze'de Müzik Salı Konserleri" etkinlikleri kapsamında Erimtan Müzesi Konser Salonu'nda.

ANTALYA

■ Gürer Aykal'ın sanat yönetmenliğinde gerçekleşecek 16. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 20.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde, Alman şef Christoph-Mathias Mueller yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nın konseriyle başlayacak. Konserin solisti, kayıtlarıyla yankı uyandıran Rus piyanist Nikolai Demidenko.

18.11.2015

■ Dünyaca ünlü piyano virtüözü Aydın Esen, Akbank Sanat Piyano Günleri'nde saat 20.00'de sahne alacak. Dünyanın en saygın müzisyenleri ile çalışan, eserleri birçok ünlü orkestranın repertuvarında yer alan ünlü piyanist, 20. yüzyılın öncü bestecilerinden Debussy, Ravel, Satie, Copland'ın caz etkilerini yapıtlarına yansıtarak unutulmaz bir konsere imza atacak.

■ Enrico Macias, 21.00'de Zorlu Performans Sanatları Merkezi Turkcell Sahnesi'nde dinleyicileriyle buluşacak.

■ Yasmine Hamdan, 21.30'da Babylon Bomonti sahnesinde bir konser verecek.

■ CRR Türk Müziği Topluluğu, Hacı Arif Bey'in 130. vefat yılı anısına 20.00 itibarıyla CRR Konser Salonu'nda sahnede olacak.

■ Beyoğlu Hayal Kahvesi, 22.30 itibarıyla Son Feci Bisiklet konserine ev sahipliği yapacak.

19.11.2015

■ Lütfi Kırdar Auditorium'da 20.00'de Gürer Aykal şefliğinde; BİFO ve Katia & Marielle Labèque "Bir Prömiyer Philip Glass" konseri var.

■ Keman virtüözü Farid Farjad, 21.00'de Zorlu Performans Sanatları Merkezi Turkcell Sahnesi'nde.

■ KadıköySahne, 22.00'de Aynur Aydın konserine ev sahipliği yapacak.

■ İsrailli besteci, perküsyon ve ud sanatçısı Yinon Muallem; tuba sanatçısı Daniel Herskedal ile gitarist Arild Hammero'dan oluşan Norwegian Oud ekibi, 21.30 itibarıyla Norveç caz ve folk'undan Ortadoğu ezgilerine uzanan doğaçlamalarla Salon İKSV'de bir konser verecek.

■ Çek yaylı çalgılar dörtlüsü Pavel Haas Quartet, 20.00 itibarıyla; Beethoven, Prokofiev ve Bartok'un eserleriyle CRR Konser Salonu'nda.

■ Aynur, yeni projesi Aynur & Endless Duo ile 19.30'da Boğaziçi Üniversitesi Uçaksavar Kampüsü Garanti Kültür Merkezi'nde.

■ İlhan Erşahin, Wonderland projesiyle 21.30'da Babylon Bomonti'de.

■ Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, 20.30 itibarıyla buzuki sanatçısı Orhan Osman ve orkestrasının Ege Rüzgarı isimli etkinliğine ev sahipliği yapacak.

■ Galata'da canlı müziğin yeni adresi Nolart'ın etkinlikleri saat 23.00'te sahne alacak olan İskender Paydaş ve Orkestrası ile devam ediyor.

ANKARA

■ MEB Şura Salonu, 19. Uluslararası Ankara Caz Festivali kapsamında saat 20.00 itibarıyla Murat Öztürk şefliğindeki Hava Kuvvetleri Komutanlığı Cazın Kartalları Orkestrası konserine ev sahipliği yapacak.

■ Ars Longa, 21.30 itibarıyla Route sahnesinde dinleyicileriyle buluşacak.

■ Karadeniz müziğinin sevilen temsilcilerinden Marsis, 20.00'den sonra IF Performance Hall'de olacak.

■ Koliva, çok kültürlü Karadeniz şarkılarından oluşan "Yüksek Dağlara Doğru"dan şarkılarla 21.00'de Hayal Kahvesi sahnesinde olacak.

İZMİR

■ İlk solo akustik albümü "Gölge Etme" ile Kaan Tangöze, 20.30'da Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu'nda dinleyicileriyle buluşacak.

■ Caz ve blues sanatçısı Can Gox, 22.30 itibarıyla 6.45 KK'da bir konser verecek.

■ KadıköySahne, 22.00'de Aynur Aydın konserine ev sahipliği yapacak.

20.11.2015

■ Marianne Faithfull, bir kez daha İstanbullu dinleyicileriyle buluşacak. CRR'de gerçekleşecek konserde sanatçı 50 yıllık müzik kariyerinden şarkılarla sahnede olacak. Öncesindeyse sahne Hauschka'nın.

■ Multi-enstrümantalist Joe Acheson'ın akustik elektronik projesi Hidden Orchestra, Garanti Caz Yeşili kapsamında 22.00'de Salon İKSV'de.

■ Babylon Bomonti sahnesi, XXF Very Very French Festival kapsamında 22.30 itibarıyla Plaza Francia konserine ev sahipliği yapacak. Plaza Francia, İspanyolca söylenen şarkılara eşlik eden tango ritimleriyle tadına doyulmaz bir dans şöleni yaşatıyor. Gece, Midnight Session kapsamında Grant Lazio ile devam edecek.

■ Katia ve Marielle Labèque "Minimalist Dream House" projesiyle, 20.00 itibarıyla Borusan Müzik Evi'nde bir konser verecek.

■ Bronx Pi Sahne, 21.00'den sonra 123 ve Ah! Kosmos konserlerine ev sahipliği yapacak.

■ Ünlü şarkıların cover'larıyla sahneyi dolduran Eni Veci Vokke, Grina, Red Sonja ve Scumbag; "Cover Fest" kapsamında 21.00 itibarıyla Roxy sahnesinde olacak.

■ Rengim Gökmen'in şefliğindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, 20.00'de Caddebostan Kültür Merkezi'nde sahnede olacak.

■ Bülent Ortaçgil ve Hüsnü Arkan, 21.00 itibarıyla garajistanbul sahnesinde olacak.

■ Latin müziğin sevilen örnekleriyle, Funda Sezer & Latin Night 22.00 itibarıyla Jazz Company sahnesinde olacak.

■ Fransız ikili Erotic Market, Coop sahnesinde olacak. Konser öncesinde ve sonrasında DJ setleriyle Ceren Civelek & Deniz Şahin var.

■ Demir Demirkan, 21.30'da Kartal Beyrut Performance'ta vereceği konserde eski ve yeni şarkılarını hayranlarıyla birlikte seslendirecek.

ANKARA

■ Moğollar, 21.30'da Hayal Kahvesi sahnesinde olacak.

■ Noxus sahnesinin konukları 21.30'dan sonra Yok Öyle Kararlı Şeyler ve Nilipek.

ANTALYA

■ Caz piyanisti Hiromi, 16. Uluslararası Antalya Piyano Festivali kapsamında saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi sahnesinde olacak.

VİZYON

Hayal Ülkesi geçmişte mi gelecekte mi?

Lisandro Alonso'nun yönetip Viggo Mortensen, Ghita Nørby, Viilbjork Malling Agge ve Esteban Bigliardi'nin rol aldığı Hayal Ülkesi, bir yüzbaşının; geçmişin kaybolup, geleceğin anlamsızlaştığı arayışının hikâyesi. 1882'de geçen hikâyede Dinesen'in 15 yaşındaki kızı Ingeborg genç bir askere tutulup evden kaçınca, yüzbaşı Dinesen genç çifti bulmak için tekinsiz ve tehlike dolu düşman bölgesine girmeyi göze almaya karar veriyor...

Snoopy ve Charlie Brown Peanuts Filmi

Steve Martino'nun yönetip Francesca Capaldi, Madisyn Shipman, Noah Schnapp ve Venus Schultheis'in seslendirdiği animasyon film Snoopy ve Charlie Brown Peanuts Filmi'nde Charlie Brown, en iyi arkadaşı Snoopy ile birlikte, baş düşmanı Kırmızı Baron'u alt etmek için bir yolculuğa çıkıyor.

Cem Yılmaz'dan Alibaba ve 7 Cüceler

Cem Yılmaz'ın yönetip Irina Ivkina, Zafer Algöz ve Çetin Altay'la birlikte rol aldığı Alibaba ve 7 Cüceler, haftanın komedisi... İş için katıldıkları bir fuarda tanışıp dünyayı tehdit eden bir güç ile karşı karşıya olduklarını anlayan Şenay ve İlber, hem kendilerini hem de tüm insanlığı bu beladan kurtarmanın yollarını aramaya başlar.

BAŞKA NE VAR

■ Kadıköylü yerel üreticilerin birbiriyle sosyalleşmesini ve dayanışmasını sağlama amacıyla kurulan Pop-Up Kadıköy'ün Tasarım Pazarı, kapısını farklı çevrelerden katılımcılara da açarak dayanışma ağını genişletmeye devam ediyor. Yarın saat 15.00'te Muhit Kadıköy'de düzenlenecek etkinliğe, Big Baboli Print House, Burcu Okut Jewellery, Dodo Seramik Atölyesi, Moda127 (Patita), Dapperz, Çizimlibişiler, Coconart gibi daha önceki pazarlarda yer alan markaların yanı sıra; Nooksbooks, Luft, 8th Act, Tırtıl Design gibi yeni tasarımcılar da katılacak.

■ Üretici-tüketici ilişkisine yeni bir boyut katan Kadıköy Tüketim Kooperatifi Girişimi ile evde pişirdiği vegan/vejetaryen yemekleri kapı kapı gezerek dağıtan Sefer Tası, Moda Tasarım Pazarı'na konuk oluyor.

■ ABD'de başlayan ve dünya çapında 150'den fazla noktada çocukların zihinsel ve bilişsel gelişimlerine destek olmayı hedefleyen Engineering For Kids (EFK) Türkiye'de açtığı ilk eğitim merkezinde hafta sonu sınıfları ile de çocuklarla buluşuyor. Çocukları bilimi, teknolojiyi, mühendisliği ve matematiği kullanarak çözüm ortaya koymaya teşvik eden EFK'da hafta sonu eğitimi bugün 14.00-15.30 saatleri arasında Uzay ve Havacılık sınıfıyla gerçekleşecek.

■ Şile Belediyesi yarın saat 10.00 itibarıyla üçüncü kez Tohum Takas Şenliği'ne ev sahipliği yaparak Ata tohumlarının değerine dikkat çekiyor. Yerli tohumları ve iyi, temiz, adil gıda ile beslenmeye yönelik yapılan etkinlikte aynı İstanbul'un ilk yeryüzü pazar adayı Şile Doğal Ürünler Pazarı tescilleniyor. Lezzet ve çocuk atölyelerinden tarhana ikramına festival tadında bir hafta sonu katılımcılarını bekliyor.

■ Kışın spirituel tatil yapmak isteyenler için Fethiye'deki Nautical Revive Hotel, birer haftalık 7 workshop düzenliyor. 22 Kasım'da başlayacak ssprogramında tasavvuf, şamanizm, meditasyon ve yogaya gibi birçok arınma seçeneği yer alıyor. Program için http://www.nautical.com.tr/revive/ index.html adresine göz atabilirsiniz.

SERGİ

■ TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından düzenlenen ARTİST 2015 / 25. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı yaklaşık 1000 sanatçının işlerinin sergilendiği galeriler, bağımsız grup ve inisiyatifler ile birlikte 150'ye yakın genç sanatçıyı konuk ediyor. Ana teması "Geçmişe Tanıklık" olan fuarın son günü yarın. Fuar kapsamında, güvercin resimleriyle tanınan Burhan Yıldırım'ın, 2008 yılından bu yana hazırladığı ve zamanla geliştirdiği Nefes adlı sergisi de görülmeye değer.

■ Kanyon'da Bahar Korçan'ın küratörlüğü ve TEMA Vakfı'nın katkıları ile, her biri bulunduğu bölge itibari ile dokunaklı hikâyelere sahip 18 nadır endemik bitki, 17-26 Kasım tarihleri arasında farklı enstalasyonlarla Hayata Tutunan Çiçekler adlı sergide görülebilir.

MEKÂN

■ Topağacı'ndaki Efendi bir mahalle barı. 16.00-02.00 saatleri arası hizmet veren mekân reklamcıların, mimarların, avukatların, doktorların ve kurumsal çalışanların işlek yeri haline geldi. Kokteyl mönüsü denemeye değer.

■ Sandalyelerinden duvar kâğıtlarına özenle hazırlanan dekorasyonu ile dikkatleri çeken, Kadıköy'de açılan Arabecks Cafe&Pub, sıcak ve samimi ortamıyla nostalji düşkünlerini hedefliyor. Arabesk şarkıların 70'li yıllarda seslendirildiği versiyonlarının çalındığı mekânda Kamuran Akkor'dan Esmeray'a, 3 Hürel'den Gülden Karaböcek'e özlem duyduğumuz tüm sesleri ve şarkıları dinlemek mümkün. Arabesk şarkıların yanı sıra, Yeşilçam Sineması'na da saygı duruşunda bulunan Arabecks Cafe&Pub'da, televizyonda sessiz bir şekilde, 70'li yılların Türk filmleri yayınlanıyor.

■ Yeme-içme ve eğlence hayatının önde gelen gruplarından 360 Entertainment Group tarafından hayata geçirilen İstanbul'un en eğlenceli mekanı JanJan'da, büyüleyici dekorasyon ve kabare tarzındaki tiyatral gösteriler misafirlerin başını döndürüyor. Usta şefler tarafından hazırlanan, birbirinden seçkin lezzetlerin yer aldığı mönüsü ile damaklarda unutulmaz tatlar bırakırken mekânın ihtişamlı dokusu konuklara büyülü bir dünyanın kapılarını aralıyor.

SAHNE / PERFORMANS

■ Frank Sinatra'nın 100. yaşı anısına Sinatra & Friends konseri, "Good Music in Town" kapsamında 20-22 Kasım tarihlerinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi Turkcell Sahnesi'nde olacak. Konser, İstanbul'da The Rat Pack Show geleneklerine uygun bir şekilde, izleyicilerine 1960'ların unutulmaz anlarını, Frank Sinatra, Dean Martin ve Sammy Davis Jr.'ın eğlenceli şovlarını yaşatacak.

■ Profesyonel dans yaşamına New York'ta devam eden ünlü koreograf Korhan Başaran, yeni gösterisi Cage ile 17 Kasım saat 20.00'de Akbank Sanat'ta dans tutkunlarıyla buluşuyor. Ünlü besteci John Cage'in müziklerinin eşlik ettiği "dönüşüm olmazsa, gelişim yoktur" konulu dans gösterisinde Korhan Başaran'a Evrim Akyay, Nikki Holck ve Aslı Güneş Sümer eşlik ediyor.

■ Martha Graham Dance Company, 90. yıl özel turnesi kapsamında İş Sanat'ta izleyicilerin karşısına çıkıyor. Topluluk, "modern dansın Picasso'su" kabul edilen ve yarım asrı aşan kariyeri boyunca sayısız sanatçıya ilham olan Martha Graham'ın başyapıtlarını da içeren bir programla 20 Kasım Cuma ve 21 Kasım Cumartesi akşamları sahnede olacak.

■ Türkiye'de modern doğaçlama tiyatronun öncüsü Mahşer-i Cümbüş, yarın saat 18.00'de Trump Kültür ve Gösteri Merkezi'nde izleyenlere kahkaha dolu bir akşam geçirtecek.

■ Benedict Cumberbatch'li Hamlet oyununun kaydı; 15, 22, 29 Kasım Pazar günleri 15.00'te, Salon'a kurulacak perdede izleyenlerin karşısına çıkacak. İngiltere'nin en önemli tiyatrolarından National Theatre'da sahnelenmeye devam eden Hamlet, geçtiğimiz günlerde 25 ülkede 1400 sinema salonunda canlı olarak yayınlandı ve 225 binden fazla seyirciye ulaşarak bir rekor kırdı.