Bodrum'a 5 kilometre uzaklıktaki Dağbelen Mahallesi'nde yaşayanlar, MUSKİ'nin tankerinden gelen suyun yetmediğini söyleyerek günün büyük bir kısmında musluklarından su akmamasına tepki gösterdi. Dağbelen'de iki dönem üst üste muhtarlık ve yaklaşık 25 yıl azalık yapan 68 yaşındaki Necati Akar, 25 yıl önce iki artezyen kuyusu açtıklarını ve Dağbelen'in Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanmasından sonra iki kuyunun da özel mülkiyet sayıldığı için kullanılmadığını söyledi.

Turizm taşımacılığı yapan 43 yaşındaki Mehmet Engin ise Bodrum Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlık ve Valilik'e tam 6 kez toplu dilekçe verdiklerini belirterek "Bu çağda susuzluk ne demek? DSİ'nin yarımadaya yaptığı isale hattı 1 kilometre ileriden geçiyor. Buna rağmen Büyükşehir Belediyesi mahalleye 12 ton büyüklüğündeki tankerle taşıma su getirip son derece sağlıksız koşullardaki pis depoların içerisine boşaltıyor. Su oradan mahalleye dağılıyor tanker arıza yaparsa veya geç gelirse susuz kalıyoruz. Tanker gün içerisinde 6-7 kez mahallemize geliyor ama yine de susuz kalıyoruz. Yaz gelince bu su hiç yetmeyecek. Kime müracaat ettiysek 'sabredin sorunu çözeceğiz' diyor. Turizm cennetinde insanları kamyonla taşınan suyla yaşamaya mahkum ettiler" dedi.

"BÜYÜKŞEHİR OLUP BÜYÜMESEYDİK DAHA İYİYDİ"

Her gün bidonlarla su taşıdıklarını söyleyen evli, 2 çocuk, 3 torun sahibi 68 yaşındaki Emine Yıldızhan, "Çocukluğumuz da böyle susuz geçti. Sonra kuyuları açtılar iyiydik. Büyükşehir olduk, şebeke suyu gelir rahatlarız dedik, tamamen susuz kaldık. Tankerle gelen su hemen tükeniyor ayrıca nereden, nasıl geldiği, ne kadar sağlıklı olduğu da belli değil. Depolar kir, pas içinde. Bu suyla yıkanıyoruz, evde bulaşıklar yığılı kalıyor. Büyükşehir olup büyümeseydik daha iyiydi" dedi.

MUSKİ: ÇÖZÜMÜN SONUNA GELDİK

Köylülerin tepkisinin ardından açıklama yapan MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, Dağbelenlilerin verdikleri tepkide haklı olduklarını belirterek sorunu çözmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Ülgen, "Daha önce açılan artezyen kuyuları özel mülkiyet olduğu için oralarda çalışma yapamadık. Bu nedenle başka bir arazide içme suyu niteliğinde su bulduk ve çalışmalarımızı tamamladık. Sadece elektrik projesinin onaylanmasını bekliyoruz. AYDEM elektriği bağladığı anda, tahminlerimize göre 2 hafta içinde nitelikli ve kaliteli suyu kesilmeden mahalleye verebileceğiz. Ayrıca depoların bakım ve temizliğini de hemen yaptıracağız" diye konuştu.

Yaşar ANTER/BODRUM, (DHA)