Ankara polisi, irtibat  bilgilerini ele geçirdikleri 10 milyon kişiden bazılarını arayarak, "Firmamızdan  sipariş verdiğiniz ürünü almadığınız görülmüştür. Hakkınızda icra takibi başlatılacak" tehdidiyle haksız kazanç elde ettiği belirlenen 8 kişiyi gözaltına  aldı.

CİNSEL VE BİTKİSEL İLAÇ ALMAYA ZORLADILAR

AA muhabirinin emniyet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Ankara  Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Ekonomik Suçlar Büro  Amirliği ekipleri, "vatandaşlara ikna ve tehdit yoluyla cinsel ve bitkisel sağlık ürünleri satıldığı" ihbarı üzerine harekete geçti.Söz konusu eylemin gerçekleştirildiği firmanın Etimesgut'ta faaliyet  gösterdiğini belirleyen ekipler, operasyon düzenledi.

PARAYI ÖDEMEZSENİZ...

Polis ekipleri, ticaret odasına kayıtlı üç  ayrı şahıs adına kurulan  firmaların, İstanbul'daki bir firmanın adını izinsiz kullanarak, çağrı merkezi  kurulduğunu belirledi.Burada bilgisayar başındaki 6 kadının, çetenin irtibat  bilgilerini ele geçirdiği 10 milyon vatandaştan bazılarını aradıkları, hukuki  içerikli yazılı bir metni okuyarak, vatandaşları bitkisel ve cinsel ürünleri almaları için ikna etmeye çalıştıkları belirlendi. Bu 6 kişinin,  vatandaşlarla, "hukuk bürosundan aradıklarını söyleyerek", "müvekkilim firmadan ürün siparişinde bulunmuşsunuz. Ürünü almamış görünmektesiniz. bugün saat  17.00'ye kadar PTT'ye ürün miktarını ödeyin, ödemediğiniz takdirde avukatlık, dosya masrafı parası ve ürün bedeli ödemek zorunda kalacaksınız" şeklinde görüşme  gerçekleştirdikleri tespit edildi.

ALMAK İSTEMEYENE SUÇ DUYURUSU

Şüphelilerin, görüşmelerin ardından ürün almamakta ısrar eden 140 bin vatandaş hakkında bulundukları illerdeki Cumhuriyet Savcılıklarına "ürün siparişi  verdiler ancak almayarak firmamızı maddi kayba uğrattılar" şeklinde suç duyurusunda bulunduğu belirlendi. Telefonla aranan vatandaşların büyük bir  kısmının haciz ve avukat gibi hukuki işlemlerle uğraşmamak için söz konusu ürünleri parayla satın aldıkları, bu şekilde şüphelilerin haksız kazanç elde  ettikleri belirlendi.

ŞEBEKE LİDERİ ARANIYOR

Operasyonda vatandaşları telefonla arayan 6 kişinin yanı sıra şahıs firması kurdukları belirlenen M.D. ve Ö.K. gözaltına alındı. Aynı şekilde şahıs  firması kurduğu tespit edilen D.A.S. ile kurulan firmalardan birinde kendini  sigortalı çalışan olarak gösteren ancak suç organizasyonunun lideri olduğu  belirlenen A.A'nın arandığı kaydedildi.

İLAÇLAR, KREMLER ELE GEÇİRİLDİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü ile İl Sağlık  Müdürlüğü görevlilerinin de katıldığı operasyonda söz konusu adreste yapılan  aramalarda vatandaşların kişisel bilgilerinin bulundu 9 dizüstü bilgisayar, 2  bilgisayar kasası, bir hard DİSK, 11 bin 500 adet cinsel içerikli kapsül,  Bursa'dan getirildiği belirlenen bitkisel ve kimyasal içerikli kremler, 15 koçan fatura, çok sayıda müşteri kargo gönderi bilgisi, müşterileri iknaya yönelik  düzenlenmiş hitabet metinleri, farklı firmalara ait 12 ıslak kaşe ele geçirildi.

FİRARİ İKİ KİŞİ ARANIYOR

Şüphelilerden gözaltına alınan 8 kişi ifadeleri alındıktan sonra  savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Firari D.A.S. ve A.A'nın yakalanması için  çalışmalar sürüyor. Öte yandan, başka bir firmanın adı kullanıldığı için şüpheliler hakkında Markalar Kanunu'na muhalefetten de işlem yapıldı.