Uzmanlar Sağlık Bakanlığının onaylamadığı ilaç ile aktarlardan alınan bitki karışımlarının kullanımı arasında çok büyük fark olmadığını ve ilaçlar ve bitkisel karışımın,aynı oranda karaciğeri etkilediğini bu durumunda, kişiyi karaciğer nakline kadar götürebildiğini söylüyor.

İlaç ve bitki karışımlarını aşırı dozda kullananlarda birtakım etkiler görülebildiğini bulantı ve kusmanın başlangıçtaki ilk bulgular olduğunu söyleyen uzmanlar sarılık ortaya çıktığında artık karaciğerin çok ciddi hasar gördüğünü belirtiyor.

Özellikle bazı genç kadınların, ruhsal sıkıntıları ve obeziteyle mücadele için aktardan bitkisel karışım veya ilaç alarak kullandığını belirten uzmanlar, aktardan alınan maddelerin sadece katkı niteliğinde olduğunu, asıl ilaç yerine kullanılamayacağını vurguluyor.

Televizyonda reklamı yapılan zayıflama ilaçlarına da dikkat çeken uzmanlar, bu ilaçların ve bitkisel karışımların, karaciğer yetmezliğine yol açarak kişiyi acil nakle kadar götürebildiğini ifade ediyor.

İnsanların aktarda neye şifa arayacaklarını iyi değerlendirmesinin önemli olduğunu da söyleyen uzmanlar fazla miktarda kullanımdan kaçınmanılması gerektiğini de belirtti.