Corriere della Sera gazetesinde yer verilen haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın İtalya’ya transfer ettiği yüklü miktarda paranın soruşturulması için bir yatırımcının avukatı arcılığıyla Bologna savcılığına dilekçe verdiği belirtildi. Dilekçe ile başvuran yatırımcının Erdoğan hükümeti karşıtı ve bir Avrupa ülkesinde siyasi sığınmacı sıfatıyla yaşadığı iddia edildi. Floransa barosuna kayıtlı avukat Massimiliano Annetta’nın Bologna savcılığına ilettiği dilekçede Bilal Erdoğan’ın para akladığı iddiasıyla İtalya’ya getirdiği paranın soruşturulması talep edildi.

Geçtiğimiz ekim ayında Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın eşi ve çocuklarıyla birlikte Emilia bölgesinin baş şehri Bologna’ya taşındığı ortaya çıkmıştı. Türkiye’de siyasi tartışmalara neden olan bu haberin ardından Bilal Erdoğan yaptığı açıklamada Bologna John Hopkins üniversitesinde 2007’de başladığı ve ara verdiği doktorasını tamamlamak için Bologna’ya geldiğini dile getirdi.

Bilal Erdoğan’ın İtalya’ya “yüklü miktarda parayla” eylül ayı sonunda geldiği, Türkiye’yi “terk etmek” için Bologna’ya yerleştiği öne sürülmüştü.

Avukat Massimiliano Annetta’nın Bologna savcılığına ilettiği dilekçede soruşturma talep eden yatırımcının Erdoğan ailesiyle siyasi, Recep Tayyip Erdoğan’la yargısal bir nefretin kurbanı olduğunu ifade ettiği belirtildi.      

İtalyanca ve İngilizce dillerinde sunulan dilekçede ayrıca bir başka konuya da dikkat çekildi; buna göre Bilal Erdoğan’ın  Bologna’ya silahlı korumalarıyla giriş yaptığı, bu koşullarda İtalyan yetkililerin ülkeye giriş izni tanımayacağı, korumalara  Türk diplomatik pasaportu verildiği öne sürüldü.