Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;  

-Dostlarımız, müttefiklerimiz geldiğinde tabi herkesle görüşmeler yapar. Her görüşü bu anlamda dinler. Bu konuda kendilerinin temaslarında hiçbir olağanüstülük görmüyoruz ama beklentimiz ve talebimiz şudur ki; bu resmi bütün olarak görmek. Sadece tek boyutuyla değil, bütün boyutuyla görmek…

-Kendisiyle de bugün özellikle terörle verdiğimiz mücadele konusunda bütün perspektifi boyutlarıyla, bütün bu mücadelenin arka planını ve PKK'nın Türkiye'de, Suriye'de ve Irak'ta yapmakta olduğu terör faaliyetlerinin sadece Türkiye'nin güvenliğini değil bölge güvenliğini de tehdit etmekte olduğu yönündeki kanaatlerimizi paylaştık. Çok dostça, samimi bir görüşme cereyan etti.

-Türkiye'nin ulusal güvenlik kaygıları bellidir. Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), dost ve stratejik bir müttefik olarak bu kaygıları doğru anlaması bizim için önemlidir. PKK, bizim için DAEŞ gibi bir terör örgütüdür. YPG, PKK ile olan doğrudan özdeşleştiği, dolayısıyla Suriye'den Türkiye'ye gittikçe artan bir tehdit haline dönüşmektedir. Türkiye içinde de teröre karşı verdiğimiz mücadele son silahlı unsur silahını bırakana veya Türkiye'yi terk edene kadar da sürecektir.

Biden'ın konuşmasından satırbaşları;

-Türkiye'de IŞİD ve PKK konusunda hemfikiriz. Bunlar terörist gruplardır. Türkiye halkına zarar veren tüm terörist gruplara karşıyız.

-IŞİD'in Sultranahmet'teki saldırısını kınıyoruz. Birçok Türk vatandaşı terörden mağdur olmuştur bugüne kadar. Biz bu hareketlere mani olmak için işbirliği yapmaya devam edeceğiz.

-Ortak misyonumuz IŞİD'i ortadan kaldırmaktır.

-Türkiye'nin karşı karşıya olduğu tek tehlike IŞİD değildir. PKK da aynı derecede tehlike teşkil ediyor. PKK barışa gönüllü değildir ve bunu göstermektedir. Kabul edilmeyecek faaliyetlerde bulunmaktadır.

-Türkiye stratejik partnerimizdir. Türkiye'nin başarısı ABD için son derece önemlidir.