Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, benzin fiyatlarının ardından motorinde de indirim beklediklerini belirtti.

Palandöken, yazılı açıklamasında, benzin fiyatlarına yapılan 9 kuruşluk indirimin yeterli olmadığını bildirdi.

Akaryakıt dağıtım şirketlerinin yaptığı indirimi "göstermelik" olarak nitelendiren Palandöken, "Bu indirimler taşımacı esnafının yaşamış olduğu mağduriyetleri çözüme ulaştırmaz. Benzin fiyatlarının daha çok düşmesi gerekiyor. Ayrıca motorinde neden eş zamanlı indirim yapılmıyor? Petrol fiyatı, dolar fiyatı yükselince derhal akaryakıt fiyatlarına zam yapanlar, şimdi petrol fiyatlarındaki ve dolar fiyatındaki inişte akaryakıt fiyatlarını düşürmüyorlar. Motorinde de indirim bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Akaryakıt fiyatlarının yüksek olmasının şoför esnafını olumsuz etkilediğini belirten Palandöken, şunları kaydetti:

"İndirimlerden bir yarar görmüyoruz. Yüksek fiyatlı akaryakıttan bıkan şoför esnafına mutlaka ucuz akaryakıt imkanı sağlanmalıdır. Akaryakıt fiyatlarının yüksek olması her sektörü etkilediği gibi şoför esnafını daha çok etkilemektedir. Geçen sene 4,60 lira olan benzinin litresi bugün 4,31 liraya inmiş. Ama brent petrol 78 dolar iken şimdi 44 dolar. Petrolde yüzde 43 fiyatlar düşmüş, benzindeki düşüş ise yüzde 7. Esnaf aynı oranda akaryakıt fiyatlarının düşürülmesini bekliyor."

AA