KISA SÜREDE İŞ BULDU
Uğur Bayram, Atatürkçü olduğu için işten atıldı. Mahkeme, Ziraat’e “tokat gibi kararla” cevap verdi. Bayram, “Artık Ziraat’e dönmem, Almanlar beni hemen işe aldı” dedi.

 

Almanya’da Ziraat Bankası, Duisburg Şube Müdürü Uğur Bayram’ı, “doktora gitti, belediye başkanı ile kahve içti” gibi bahanelerle kovdu. Ama yüksek mahkeme Ziraat’e müthiş bir ders verdi.

Eyalet temyiz mahkemesi olan Düsseldorf’taki Eyalet İş Mahkemesi’nin 13. Senato Başkanı Peter Nübold, Duisburg Şubesi Müdürü Uğur Bayram’ı, dedektiflere takip ettirip işten atan Ziraat Bankası yönetimine, “Türkiye’de böyle şeyler yapabilirsiniz. Ama benim mahkememde kimseye balyoz (Schlaghammer) indiremezsiniz” dedi ve işten atılmanın geçersiz olduğuna karar verdi. Kararın 29 Ekim’de alınması da ayrı bir anlam kazandırdı. Ziraat şimdi, hem Bayram’a hem de avukat ve mahkemeye yüklü ödemeler yapacak.

ATATÜRKÇÜ DİYE HAZMEDEMEDİLER

Şimdi Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’la birlikte Duisburg Şubesi’ni kuran ve 1 Haziran 1998’de Genel Müdür Yardımcısı olan Uğur Bayram, daha sonra şubenin müdürlüğüne geldi. Ancak, Hüseyin Aydın Ziraat’e Genel Müdür olunca, AKP’lileri ve yandaşları Frankfurt Merkezli Ziraat Almanya’ya doldurmaya başladı. Yeni ekip ilk olarak, Atatürkçü biri olan Uğur Bayram’ı hedef aldı. Münih’ten özel bir dedektif bürosu ile anlaşma yapıldı ve Uğur Bayram, haftalarca takip edildi. Evinin önündeki çöp kutusuna varana kadar her şey raporlandı. Marketten alışveriş saatleri, doktora gidip gelmeler, Duisburg Belediye Başkanı ile kahve içmesi, “iş akdinin feshine gerekçe” olarak gösterildi. 23 Ekim 2014’te, Hüseyin Aydın’ın Frankfurt’taki temsilcisi Ayten Türkmen tarafından, “iş görüşmesi” denilerek Frankfurt’a çağrılan Uğur Bayram’ın işine son verildi.

AVUKATLARININ SAATİ 1000 EURO

17 yıllık çalışan Bayram, mahkemeye başvurdu. Ziraat Bankası, saati 1000 Euro olan bir avukatla anlaştı, ayrıca 650 kilometre uzaktaki Münih’ten takip için getirilen dedektiflere 10 binlerce Euro ödedi. İlk mahkeme üstün körü bir kararla topu temyize attı. 29 Ekim günü Eyalet İş Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Düsseldorf’taki Eyalet İş Mahkemesi’nin 13. Senato Başkanı Peter Nübold, Ziraat Bankası Almanya Müdürü Ayten Türkmen’e dönerek, “Türkiye’de böyle kararlar aldırabilirsiniz ama benim mahkememde kimseye balyoz indiremezsiniz” diyerek sert çıkıştı ve Uğur Bayram’ın haksız yere işten çıkarıldığına hükmetti. Kararın temyiz yolu da kapatıldı.

İşte Ziraat’i utandıran sorular

Mahkeme Başkanı Peter Nübold, Ziraat’e şu soruları sordu;
- Üç hafta Uğur Bayram’ı dedektiflere izletmişsiniz, bu süre içerisinde sadece 2 saat 11 dakikada çalışmadığını söylüyorsunuz. Bu sürede doktora, eczaneye gitmiş, banka çalışanları için öğle yemeği ihtiyaçlarını en ucuz yerlerden karşılamış. Bunları gece mi yapacaktı?
- Duisburg Belediye başkanı ile kahve içmiş. Bir banka müdürünün bunu yapmasından daha doğal ne olabilir?
- 17 yılda 5 gün bile rapor almamış bir banka müdürünü 2 saat 11 dakika yüzünden mi işten attınız? Bunun için mi, Münih’ten dedektif getirttiniz. Türkiye’de böyle şeyler yapabilirsiniz ama ben mahkememde insanlara böyle balyoz indirilmesine izin vermem.
- Dedektifler, çalışanınızın evini, bahçesini ve çöp bidonunu bile fotoğraflamış, bunun konuyla ilgisi ne? Almanya’nın en büyük eyaleti olan burada dedektif kalmadığı için mi, Bavyera’dan getirdiniz?

Ali GÜLEN FRANKFURT