Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesi'nde yapımı süren Akkuyu Nükleer Santrali'nin, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanacak olan 1/50 binlik çevre düzeni planında işaretlenmemesini isteyen çevreciler, toplantının yapılacağı kongre merkezinde buluştu. Toplantı salonunun yan tarafında bir araya gelen çevrecilere CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak da destek verdi. Çevreciler ellerindeki 'Nükleer Santral İstemiyoruz' yazılı dövizlerle birlikte toplantı salonuna girmek isteyince kısa süreli gerginlik yaşandı. Kapıları kapatan özel güvenlik görevlileri ve zabıta memurları eylemcilere izin vermedi. Daha sonra Zabıta Daire Başkanı Yaşar Aksoy, meclis yönetimiyle görüşüp dışarı çıkarak içeride eylem yapılmamak şartı ile çevrecileri salona aldı. İzleyiciler için ayrılan kısma oturan çevreciler, gündem maddeleri görüşmeleri tamamlanana kadar toplantıyı takip etti.

JAPON BAŞBAKAN'IN KONUŞMASINI OKUDU

Dilek ve temenni bölümünde söz alan CHP'li Meclis Üyesi Derya Özinç, Fukuşima Nükleer Santral felaketi yaşandığında Japonya Başbakanı olarak görev yapan Naoto Kan'ın konuşması olan, "Fukuşima kazasından önce Erdoğan ile bir görüşmemde, kalitesinden emin olduğum Japon nükleer teknolojisini tavsiye etmiştim. Şimdi anladım ki bu sözlerim tamamıyla hataymış. Bunun için pişmanım. Ayrıca bir terör saldırısı riskinden ötürü nükleer santrallerinin güvenliğinin garanti edilmesi oldukça zordur. Türk ve Japon halkı içinde en güvenilir şehir, nükleer santrali olmayan şehirdir. Güneş ve rüzgar enerjisine yatırım yapılmalıdır. Enerji politikaları yenilenebilir enerji üzerine kurulmalıdır. Türkiye gibi sismik ve terör riski olan bir ülke nükleer santralden vazgeçmelidir. Fukuşima'dan sonra vardığım sonuç, nükleer santrale sahip olmamanın en güvenilir enerji politikası olduğuna ikna oldum" sözlerini mecliste okudu.

'MECLİSTE SİZİN KONUŞMA HAKKINIZ YOK'

Konuşmanın ardından bir eylemci, 'Nükleer santral istemiyoruz' sloganı atınca tansiyon yükseldi. Slogan atılmasına öfkelenen Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz, "Burada bağıramazsınız. Burası meclis. Meclisin düzenini bozamazsınız. Eylem yapacaksanız gidin dışarıda yapın. Bu mecliste sizin konuşma hakkınız yok. Soru sorma hakkınız yok. Sadece meclis üyelerinin yetkileri var. Eylem yapacaksanız burası yeri değil. Eylemi dışarıda yaparsınız. Kimse meclisin insicamını bozmaya kalkmasın, buna müsade edemeyiz" diyerek tepki gösterdi.

Bir çevrecinin görüşlerini sorması üzerine Kocamaz, şahsi olarak nükleer santrale karşı olduğunu söyleyince çevreciler alkışladı.

ŞARKILI NÜKLEER KORİDORU

Yaşanan gerginliğin ardından toplantı salonunun dışına çıkan eylemciler, ellerine dövizler alarak çıkış kapısına sağlı sollu dizilerek koridor oluşturdu. 'Nükleere hayır' şarkısını söyleyen eylemciler toplantının bitmesi üzerine meclis üyelerine seslerini duyurmak istedi. Meclis üyelerinin çoğunluğu, koridordan geçmek istemediği için çıkış kapısının yan tarafından geçti. Buna sinirlenen bir eylemci, "Kaçmayın. Bizden kaçabilirsiniz ama radyasyondan kaçamazsınız" diye bağırarak tepki gösterdi.

Eylemcilerin yanına giden Mezitli Belediye Başkanı CHP'li Neşet Tarhan ile Yenişehir Belediye Başkanı CHP'li İbrahim Genç ise, ellerine döviz alarak eylemcilere destek verdi. 10 dakika sessiz eylem yapan çevreciler, ardından kongre merkezinden ayrıldı.