Kebap karşıtı Fransız Belediye Başkanı Robert Menard'ın şehri, kebap festivaline ev sahipliği yapacak.

Menard'ın Belediye Başkanlığı yaptığı Beziers kenti sakinlerinden Baptiste Fluzin önderliğinde, şehirde 5 Mayıs'ta Uluslararası Kebap Festivali düzenlenecek.

Fluzin, Fransız basınına yaptığı açıklamada, kebap festivali fikrinin en başta sadece Menard'la dalga geçmek için ortaya attığını ama sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yaklaşık 40 binin kişinin festivale katılacağını bildirmesi üzerine ciddi bir organizasyon yapacağını söyledi.

Beziers'de önümüzdeki yıl düzenlenecek etkinlik ülkedeki ilk uluslararası kebap festivali olacak.

Geçtiğimiz hafta aşırı sağcı ve ırkçı kimliğiyle bilinen Belediye Başkanı Menard, Beziers'deki kebapçılardan duyduğu rahatsızlığı belirtmiş ve kebabın Fransız kültüründe yeri olmadığını dile getirmişti. Bölgede yeni kebap restoranlarının açılmasına izin vermeyeceğini de ifade eden Menard'ın bu sözleri başta Fransa'da olmak üzere dünyada geniş yankı bulmuştu.

Menard kimdir?

Bağımsız seçilen, ancak aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin (FN) adayı olan Menard, son günlerde sık sık ırkçı ve göçmen karşıtı söylemleriyle gündeme geliyor.

Menard'ın mayısta katıldığı bir televizyon programında "Okullardaki öğrencilerin yüzde 64'ü Müslüman" açıklaması tepkilere yol açmıştı. "Öğrencilerin mensup olduğu dinle ilgili istatistiki bilgi topladığı" iddia edilen Menard hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Geçen ay ise Bezier Belediyesinin bülteninde, trene binmek için sırada bekleyen sığınmacıların fotoğrafı kapak yapılmış ve büyük puntolarla "Geliyorlar" yazılmıştı. Tren camına "Beziers-3865 km", "Eğitim ücretsiz, herkes için sosyal yardımlar ve barınma" ifadesi fotomontaj yapılarak eklenen fotoğrafla ilgili Fransız Haber Ajansı (AFP), abonelerine dağıttığı fotoğrafın manipüle edildiği gerekçesiyle belediyeye dava açmıştı.

Aynı bültende "Suriyeliler bölgedeki binaları işgal ediyor" başlıklı haberde de Fas asıllı Çalışma Bakanı Myriam El Khomri'nin fotoğrafı kullanılmış ve Menard ırkçılıkla suçlanmıştı.

Yine önceki ay Beziers'de bir ilkokulun yemekhanesinde domuz eti yemeyenleri tespit etmek için öğrencilerden kırmızı renkli kolye takmaları istendiği iddia edilmiş, olayın basına yansımasının ardından iddiaları araştırmak üzere soruşturma başlatılmıştı.

Aşırı sağcı Menard, geçmişte Türkiye ile Fransa arasında da gerginliğe neden olmuştu.

Menard'ın yönetiminde yer aldığı Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün (RSF) Haziran 2002'de Paris'te açtığı ve "basın özgürlüğünü ihlal ettiği" ileri sürülen ülkelerin liderlerinin portresinin bulunduğu sergide, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun portresi de yer almış, bu Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerde krize yol açmıştı.