Zonguldak'ın Alaplı İlçesi'nde ziyaretlerde bulunan Mustafa Destici, vatandaşlarla ve esnafla sohbet etti. Gazetecilerin sorusu üzerine Koza İpek Holding'e kayyum atanmasını değerlendiren Destici, şöyle dedi:

"Tam bir rezalet. Tek cümleyle bunu ifade edebilirim. Baştan aşağıya rezalet. Şimdi ben o hakim kardeşimize sormak istiyorum. Hukuka göre kanunu işlettiğini söylüyor. O kayyumları kim önermiş ona? Kendisi daha önce tanıyor muymuş onları? Çok mu aramış AKP ilçe başkanını, meclis üyesini kayyum atamak için? Niye BBP ilçe başkanını atamıyor? Niye MHP'li, niye CHP'li birisini atamıyor da AKP'lileri atıyor? Belirlediği kayyum isimlerine bile baktığımız zaman bu kararın hukuki olmadığını ve siyasi olduğunu çok açık ve net bir şekilde görüyoruz. Hiç kimseye bu kararın adil, hakkaniyetli bir karar olduğunu yutturamazlar. Nasıl bir adalet sistemi ya? Hiç birimizin güvenliği, özgürlüğü ve hayatı garanti altında değil. Tek bir hakim gelecek, Türkiye'nin en büyük şirketleri ile ilgili bir karar verecek. Daha mahkeme sonuçlanmamış. Mahkeme bitmemiş ve şirketlerine el koyacak, çökecek kayyum atayacak. Şirketlerin içini boşaltacak. Şirketleri değersiz hale getirecek. Yayın politikasını da alacak tamamen havuz medyasının, yandaş medyanın yayın politikası haline dönüştürecek. Bütün bunlar milletin gözü önünde oluyor."

GÖREVDEYKEN KİMSE KONUŞMUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün "O zaman herkes baksın, işte herkesin bunlar başına gelecek" dediğini belirten Destici, "Bu ne demek? Demek ki bunlar talimatla yapılıyor kardeşim. İktidar kimi işaret ediyorsa onunla ilgili kararlar veriliyor. Biz bunu bir taraf olma adına değil, hak adına, adalet adına konuşuyoruz. Aynı uygulamalar başka bir televizyon kanalına da yapılsaydı onunla ilgili de konuşurduk. Başka bir holding ile konuşulsaydı onunla ilgili de konuşurduk. Herkesin de konuşması lazım. Susarlarsa bir gün herkese sıra gelir. İşin doğrusu bu. Şu andaki bu baskı, şiddet, adaletsizliğe ve hukuksuzluğa boyun eğilirse herkes için bunlar sırası ile yaşanır. O yüzden AKP'ye oy veren, gönül veren yönetici pozisyonunda olan arkadaşların bu duruma tavır almaları, dik ve omurgalı bir duruş sergilemeleri gerekir. Ama nerede? Görevdeyken hiç kimsenin gıkı çıkmıyor. Görevden alınınca ya da ayrılınca konuşmaya başlıyor. Asıl görevdeyken konuşsun" dedi.

LİSTE HAKİMİN ELİNE VERİLDİ

Hakimin, kayyum listesini kimin verdiğini açıklamasnı isteyen Destici, "O hakim bey kardeşimiz açıklasın. O kayyum listesini onun eline kim vermiş? O kayyumları neye göre belirlemiş? Onları kayyuma atamak için çok mu aramış? Neye göre, hangi kritere göre atamış? Ya da birileri mi vermiş? Ben iddia ediyorum, o liste hakimin eline verildi. Verildi ve o listeyi atadı. Böyle bir zulüm, böyle bir haksızlık Türkiye Cumhuriyeti'nde son zamanlarda hiç görülmemiştir. 1950'den sonra böyle bir zulüm yaşanmamıştır. Şu anda yaşanıyor. Gerçekten kabul edilebilir bir şey değil" diye konuştu.

EREĞLİ'DE KONUŞTU

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde halka hitap etti. Türkiye'de her alanda adalet sorunu yaşandığını ifade eden Destici, şöyle dedi:

"Her türlü hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Her alanda böyle. Şurada 100 lira var. 53 lirasını 1 kişiye, 47 lirasını ise 99 kişiye veriyorsun. İşte AKP'nin adalet anlayışı bu. Kendisinden olmayan hiç kimseye yaşama hakkı yok. Bir de slogan yazmışlar. 'Sen ben yok, Türkiye var.' Bir an evvel değiştirmeleri lazım. 'Sen, ben, bu, şu, Zonguldaklı, Karslı, Eskişehirli, Hakkarili yok, biz varız, AKP var' demeleri lazım. Çünkü tam onlara uyan slogan bu. Öbürleri çıkmış 'İnadına barış, inadına sevgi, inadına kardeşlik.' Ağızlarına da yakışmıyor. Sen terörden besleniyorsun. Şiddetten ve kandan besleniyorsun. Sen PKK'nın partisisin. Sen benim Mehmetçiğimi, askerimi, polisimi, öğretmenimi, imamımı şehit eden 21'inci yüzyıl eşkıya sürülerinin partisisin."

 

dha