15 Temmuz darbe girişimi gecesine dair yeni açıklamalarda bulununan Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'dan Ankara'ya yola çıktıklarını ancak Kastamonu'ya geçtiklerini söyledi. Yıldırım, aracına ateş açtıklarını ancak temelini attığı Ilgaz Tüneli'nin kendisine sığınak olduğunu belirtti.

ATV-AHaber ortak yayınında konuşan Başbakan Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu.

BENDEN YAZILI EMİR İSTEDİ, HESABINI SORACAĞIM DEDİM

Yolda yaptığı bir telefon konuşmasını anlatan Başbakan Yıldırım, "Ankara'ya ulaşamadık. Akıncılar Üssü'nden, Diyarbakır'dan ve Balıkesir'den darbecilere ait savaş uçakları kalkmış. Bir komutana ulaştım. Derhal darbecilere ait uçakların indirilmesi için emir verdim. Kendisi umutsuz konuştu, uçaklar iki saatte yüklenir gibi geç kalınır konuşmasında bulundu. Bu benim çok canımı sıktı. Benim sigortam attı. Bende emir veriyorum uçakları kaldırın dedim. Sonra bana yazılı emir gönderin efendim dedi. Bende ne yazılı emri sana emrediyorum kaldır dedim. Bunun hesabını senden soracağım dedim. Konuştuğum general darbeci çıktı. Şimdi o general gözaltında" diye konuştu.

ASKERİ KIŞLALAR ŞEHİR DIŞINA ÇIKARILACAK

Askeri darbeye kalkışan FETÖ'cülerin yaptıklarının bir örnek olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım, cinnet halinde olan bir pilotun Ankara'nın İstanbul'un yada herhangi bir şehri bombalamayacak durumda olması gerektiğini söyledi. Yıldırım, "Askeri kışlalar şehir dışına çıkarılacak. Şehrin ortasına tank getirilemeyecek" dedi.

GARİP OLACAK OLAYLAR VAR

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'e ilişkin açıklamalarda bulunan Yıldırım, kendisinin yargı olmadığını ve yargılama yapamayacağını söyledi. Başbakan Yıldırım, "Garip olacak olaylar var. Aylar öncesinde belirli bir düğüne katılmıyor üstelik nikah şahidi. İzmir'deki tatilini yarıda kesip Ankara'ya gidiyor. Tuhaf şeyler var" dedi.

ASKERİ ŞURA ÇANKAYA'DA YAPILACAK

YAŞ'ın 28 Temmuz'da yapılcacağını söyleyen Yıldırım, "Askeri Şura'yı Çankaya yerleşkesinde yapacağız. Burada sadece terfiler tayinler konuşulmayacak. 15 Temmuz'da ülkemizin yaşadığı başarısız silahlı darbe de konuşulacak. Bu yapının gelecek dönemler içerisinde de mileltimize bela olmaktan kurtarılacak tedbirler ne ise alınacak. Sadece askeri kurumlarda değil bütün devlet kurumlarımızda. Büyük bir bedel ödedik bu bedelin hesabını soracağız" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI MUHAFIZ ALAYI ARTIK OLMAYACAK

Yıldırım, "Komutanlar abartılacak bir şey yok diyordu. Ben darbecilerin hiçbirini tanımam. Bir şeylerin önceden planladığı belli. Genelkurmay Başkanlığı Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanmayacak. Başkanlık sistemine geçildiğinde de Cumhurbaşkanlığına bağlanmalı. Cumhurbaşkanlığı muhafız alayı artık olmayacak" ifadelerini kullandı.