Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Vilayetler Evi'nde gerçekleştirilen Valiler toplantısında 81 ilin valisine seslendi. Yıldırım, Valilere FETÖ soruşturması, terörle mücadele, hizmetler ve uygulamalar konusunda önemli talimatlar verdi.

Yıldırım Valilere vatandaşa en yakın duran ve vatandaşın her türlü sorunuyla dertlenen kişilerin kendileri olabileceklerini bu nedenle Ankara ve Anadolu'nun olaylara bakışı arasındaki uyumsuzluğu da yine kendilerinin ortadan kaldırabileceği söyledi.

"HATA YAPIN AMA HAİNLİK ASLA.."

Yıldırım, Valilere; "Memleketin, milletin işini yaparken şekil, usul hatası yapabilirsiniz, hiç endişe etmeyin. Ama menfaate yönelik iş yaparken de sonuna kadar korkun. Hiçbir iş şekil ve usul hatası olmadan yapılmaz. Uygulamanın içinden gelen bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Her şeyi dört dörtlük yapmaya kalkarsanız, yapamazsınız. İşi mi yapacağız, yoksa mevzuatı mı kollayacağız. Mesele ülkenin menfaati ise hata yapın ama hainlik yapmayın." dedi.

HDP'YE: MAHKEME ÇAĞIRIYORSA...

Özellikle terörle mücadele konusunda valilere kararlı olmalarını söyleyen Yıldırım, "Terörle iltisaklı parti çıkmış 'Belediyelere ilişirseniz sivil direniş başlatacağız' diyor. Türkiye hukuk devleti, kimse hukuktan üstün değildir. Mahkeme çağrıyorsa tıpış tıpış gidip ifadesini verecek." dedi.

Terörle irtibatlı belediyelerle ilgili düzenlemeler yapıldığını da açıklayan Yıldırım, gereğinin yapılacağını belirtti. Valilere yasaları uygularken asla tereeddüt etmemelerini ve adaletten ayrılmamalarını söyleyen Yıldırım, gençleri dağa götürenlere vesile olanlara prim vermemek için gereği neyse onu yapmalarını söyledi.

FETÖ SORUŞTURMASINDA 'KRİZ MERKEZİ' TALİMATI

"Müsteşarımıza, dün Sayın Cumhurbaşkanımıza da talimat bu yönde, Başbakanlık Müsteşarlığı başta olmak üzere her yerde bir nevi kriz merkezi oluşturulmalı. Bu konularda kendisine haksızlık yapıldığını söyleyen, sizin tepsitleriniz varsa bir birim vasıtasıyla toplayın. Yanlış hesap Bağdat'tan döner. Adalete, hukuka uymayan bir iş varsa, bu çalışmalar tamamlandıktan sonra dönüp bakılacak ve yapılan yanlışlar düzeltilecek. Baştan yüzde 100 doğru yapılamayacağını kabul ettik. Çünkü örgüt kapalı, saydam değil. Tespitte bize zorluk çıkarıyor. Böyle bir örgütle karşı karşıyayız. Bu konularda ne işi sulandıralım ne de bariz hatalara asla ve asla izin verelim. "

JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİĞİN İÇİŞLERİ'NE BAĞLANMASI

"OHAL'le jandarma ve sahil güvenlik İçişlerine bağlandı. Bu taşrada hissedilmedi. O yüzden oradaki sevk ve idarede bu hususu gözden uzak tutmayın. Emniyete ne kadar önem veriyorsanız jandarmaya da önem verin. İkisi bir olunca yönettiğiniz ildeki asayiş çok daha rahat bir şekilde sağlanacak. Bu kurumlar arasında bir uyumsuzluk çıkarsa, o zaman zafiyet var demektir, büyük sıkıntı kapıda demektir. Bu konulara dikkat etmenizi istiyorum. Zamanı etkin kullanacaksınız, terörle mücadelede daha hızlı ve esnek hareket edeceksiniz. "