Başbakan Binali Yıldırım 15 Temmuz Cuma günü gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından toplanan Bakanlar Kurulu sonrası basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım konuşmasına 4 siyasi partiye, STK'lara, vatandaşlara, medya kuruluşlarına teşekkür ederek başladı.

Başbakan Yıldırım, darbe girişiminde 208 kişinin şehit olduğunu ifade etti, "260 tanesi polis, 3 tanesi asker, 145 tanesi de sivil vatandaşımızdır. Bin 491 yaralamız var" dedi.

"24 darbeci asker öldü"

Yıldırım ayrıca, devam eden soruşturmalarda 7 bin 543 kişinin gözaltından olduğunu ve bu sayının artabileceğini belirterek, darbecilerden ölü olarak ele geçirilen 24 darbeci askerin olduğunu, 316 darbecinin de tutuklandığını kaydetti.

"hain girişimde bulunanlar TSK'yı temsil etmez"

Başbakan Yıldırım yaşanan darbe girişimini gerçekleştirenlerin her ne kadar TSK'dan olsa da bunu yapmaya kalkışanların TSK'da vatanını seven askerlerle alakası olmadığının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ayrımız gayrımız yok biz birlikte Türkiye'yiz. Bu darbede bir şeyi özellikle dikkate almamız lazım. Her ne kadar bu darbe girişimi TSK'dan olsa da bunu yapmaya kalkışanların TSK'da vatanını seven askerleri ile alakası yoktur. Bunlar asker elbisesine girmiş el kanlı terör grubunun üyeleridir. Onun için bu canilerle silahlı kuvvetlerimizi aynı tutmayın, silahlı kuvvetlerimiz ülkemizin gözbebeğidir. Bu hain girişimde bulunanların asla ve asla silahlı kuvvetleri temsil edemeyeceğini, bunu değerlendirirken askerimize, ordumuza zarar verecek hareketlerden vatandaşımız lütfen uzak olsun."

"haberim yok dese de herkes biliyor"

Öte yandan "Bu işe kalkışanlar şunu bilmelidir ki dökülen her bir damla kanın hesabını öyle bir şekilde sunacağız ki bunu görecekler. Hırsla değil kanun içinde hareket edeceğiz" diyerek ABD'de yaşayan ve darbe girişiminin sorumlusu olan FETÖ lideri Fethullah Gülen'i işaret ederek, şu sözleri kaydetti:

 

"Bu darbe girişimi Türkiye'nin bekaasına karşı olduğu ayan beyan bellidir, bunu yapan da bellidir, bazıları Türkiye kendi emelleri için böyle bir tezgah içerisinde dese de cümle alem biliyor. Şu bilinmelidir ki bu işi planlayanlar akıllarınca her ayrıntıyı hesap etmiş. Kainat imamı dedikleri 'haberim yok' dese de herkes biliyor."

"bunu ancak esed yapar"

"12 Eylül darbesi bile vatandaşların üzerine bomba atmadı, meclisini bombalamadı, polis karargahlarını bombalamadı. Bu ne demektir biliyor musunuz bu devletin verdiği elbiseyi giyeceksiniz, onun verdiği imkanlardan yararlanacaksınız, bu vergilerle paralarla alınan silahları Türkiye'ye sahip çıkan bu milletin üzerine yağmur gibi atacaksınız. Bunun asla kabul edilebilir yanı yok. Bunu anca Suriye'de Esed yapar. Bu bizim askerimizin silahlı kuvvetlerimizin işi değil, o bünyede yuvalanan terör çetelerinin kalkışmasıdır. Bir kez daha söylüyorum TSK ve emniyet güçlerimiz bizim gözbebeğimiz."

Ayrıca Başbakan soruşturmaların ve gözaltıların da devam ettiğini ifade etti.