Gizem Sevinç SELVİ / HT CUMARTESİ

Spor salonlarına aşinaysanız – ki bu ara şehir insanı spora pek düşkün spinning'e de yabancı değilsinizdir.

Benim spinning'i keşfetme hikâyem ilginç; salonda bütün çaresizliğimle yüz üstü yatmış karın kaslarımı çalıştırmaya çalışırken camlı bölmede bangır bangır müzik eşliğinde deliler gibi pedal çeviren grubu gördüm. Karanlık oda, disko topu... Böyle bir konsantrasyon yok! Dışarıda bisikletle yakalanması mümkün olmayan bir tempo! Aşırı terliler ama aşırı da mutlu ve kaptırmış görünüyorlar. 45 dakikada yap-çık-git. Sonra bu deliliğe ben de katıldım. Vakit kazandırmasını geçtim, müthiş vicdan rahatlattığını itiraf etmeliyim, "Bugün de yaptım bitti, hayatıma dönebilirim" diyorsun. Maslak'taki Urban Spinners'la da bundan sonra tanıştım. Farkı, içeride yalnızca spinning yapılıyor olması. Londra'da da "indoor cycling" denen trend almış yürümüş durumda.

Müşterilerin çoğu civarda çalışan beyaz yakalılar. Derslerine katıldım, arada hocanın "Zihnini tamamen boşalt, ana odaklan" telkinleriyle kendimi diskoda yoga yapıyormuş gibi ve biraz absürd hissettiğimi de itiraf etmeliyim. Urban'ın spor salonlarındaki bisiklet dersinden farklı bir şey yaptığını söylemek güç, ama karanlık ve müzikle iyi bir motivasyon yarattıkları ortada.

Urban Spinners kurucusu Ahmet Berkman: 450 kalori yakmayı garantiliyoruz

■ Nereden çıktı bu fikir?

Türkiye'de "indoor cycling" konseptini uygulayan ilk salonuz. Londra'da çok yaygın bu iş, Dubai'de örnekler var. Artık Türkiye'de spesifik sporlar revaçta, Spor hayatın ciddi bir parçası olmaya başladı. Sporla eğlenceyi bir etkinliğe dönüştürerek alternatif yaratmaya çalışıyoruz. Mesela "Erkek arkadaşınızla bir kafede oturmak yerine buraya gelin; zaten gece kulübü gibi, eğleniyorsun, kafan dağılıyor ve fitleşiyorsun bir yandan" diyoruz.

■ Kaç kişi geliyor buraya?

Bin 100 üyemiz oldu. Tam 100 uzun vadeli üyemiz var ki biz üyelik sistemiyle çalışmıyoruz.

■ Kimler spinning yapıyor daha çok?

Konumun da etkisiyle Maslak'taki beyaz yakalılar. Etiler, Bebek, Levent civarından gelen çok kişi var. Aslında her kesimden ilgi var çünkü fiyat politikamızı herkes için ulaşılabilir olmak üzerine kurduk.

■ Neden Maslak?

Mottomuz "fast fitness". İnsanlar işten çıkıp buraya gelsinler istedik. Hızlı hayat, kimsenin uzun zamanı yok, dolayısıyla "Gel, yap, git" diyoruz.

■ Gelip yapıp gitmek işe yarar bir şey mi?

Tabii ki yarıyor. Normalde bir spor salonuna gittiğinizde içeri giriyorsunuz, şöyle bir sosyalleşiyorsunuz, ne yapacağınıza karar veriyorsunuz, sonra kendi başınıza bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz ve en az 25-30 dakika kaybediyorsunuz. Bizde bir hocanın gözetmenliğinde çok spesifik bir şey yapılıyor. Mesela "Bugünkü derste 650 kalori yakacaksınız" diyorsak o 650 kaloriyi yaktırıyoruz. Zaman da kısıtlı olduğu için hedefe odaklanıyorsun, sallanmıyorsun yani.

■ Spinning kilo verdirir mi?

Hiç spor yapmayan biri haftada 2-3 kez geldiğinde 3 ay içinde 6-7 kilo kaybedecektir, garanti ederim. Yanında güzel bir diyet de uygulanırsa çok daha iyi sonuçlar alınır. 40 dakikada 650 kalori yaktıracak fazla spor yok. Sele üzerinde oturarak, bacak kası çalıştırarak müthiş kalori yakıyorsunuz. Mesela öğle arası 25 dakikalık "express" derslerimiz var. 25 dakikada minimum 450 kalori yakmayı garanti ediyoruz. Onun ışında "fat burn" dersleri var ki nabız aralığınızı sadece yağ deponuzdan yakacak şekilde ayarlıyoruz.

"Artık çık, ölmek üzeresin"

Merve, 25 yaşında, Finansçı

■ Nasıl başladınız spinning'e?

3 aydır spinning yapıyorum. Maslak'ta çalışıyorum, sıkıcı ve rutin bir işim var. Uzun mesailerle çalışıyoruz. Daha önce başka spor salonlarına yazıldığım çok oldu ama asla sürekliliği yakalayamadım. Dolayısıyla sonuç da tatmin etmiyordu.

■ Burada ediyor mu?

Kesinlikle. 3 ayda 5 kilo verdim. Tabii süreklilikten hiç vazgeçmedim. İlk dersin 20. dakikasında "Merve artık çık, ölmek üzeresin" dedim kendi kendime, hoca da fark etti. Yavaşlamamı ve olduğum yerde devam etmemi söyledi. Zaten kaptırıyorsun kendini ve bir süre sonra normale dönüyor.

■ Haftada kaç kez geliyorsunuz?

Minimum 3, maksimum 6. Bazı günler öğle arası derslerine geliyorum, daha kısa onlar. Çok yormuyor ama bir ter atıp kendine geliyorsun. İnanılmaz eğleniyorum, ambiyans karanlık zaten, müziğin de yüksek olması her şeyi unutturuyor. Hocalar da eğlendiriyor. Nasıl bir havadaysan çıkıp başka bir şey yakalıyorsun. Bugüne kadar gördüklerimin yarısı 15. dakikada çıkıp gitti, devam edenlerse bırakamıyor ve iyi sonuçlar alıyorlar.

‘1 saat yetmiyor çift ders alıyorum'

Levent Ok, 47 yaşında, Reklam ve Pazarlama Koordinatörü

■ Kızmayın bana ama pek fit sayılmazsınız, işe yaramıyor mu spinning?

Yemeği kesmezsen olmaz o iş! (Kahkahalar.) Bu işin yüzde 40'ı beslenme, yüzde 40'ı çalışma, yüzde 20'si de dinlenme.

■ Nasıl başladınız?

2 yıl önce başladım. Koşmaktan nefret ediyorum, kardiyodan da hoşlanmıyorum. Spinning tam bir konsantrasyon işi, en ideali gibi geldi.

■ Bisiklet üzerinde nasıl hissediyorsunuz?

Çok iyi. Ciddi bir endorfin salgılattığı için dersten kocaman bir gülümsemeyle çıkıyorsunuz.

■ Zaman tasarrufu mu sizin için de?

Bazen 1 saat yetmediği için çift ders alıyorum. Ya da önce cross fit sonra spinning yapıyorum.